logo

reklam

RECEP YAKAR JANDARMAYA NELER DEDİ?

Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, belediyeye ait kum kamyonunu 'tonaj aşımı' gerekçesiyle durduran jandarmayı sert bir dille azarlaması ve 'rüşvet almak' ve 'paralelci' olmakla suçlaması tartışma konusu oldu.

Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar,  belediyeye ait yol malzemesi taşıyan kamyonda karayolları yönetmeliğinde belirtilen tonajdan fazla yük olduğu gerekçesiyle durduran jandarma komutanı ile ağır hakaretler içeren diyaloglarıyla gündeme geldi.

Tartışmanın görüntüleri sosyal medyada da yayımlandı. YouTube’da yayınlanan bir videoda yer alan görüntülerde,Jandarma Başçavuş Zeki Evrim Dörtyol ve Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar’ın  Bulancak Belediyesi’ne ait aracın  Kovanlık yolu üzerinde bulunan bir dereden izinsiz olarak çakıl alması üzerine yaşanan tartışma yer alıyor.

Belediye Başkanı aracın durdurulmasına sert tepki gösterirken, jandarma komutanı yasalar gereği “tonaj aşımı” kontrolü yapmak zorunda olduğunu ve tankerin kantara çıkarılması gerektiğini söyleyerek savcıyı arıyor.
Görüntülerde, Belediye Başkanı’nın kamyonun tartılmasına izin vermeyip komutana yönelik ‘lan’lı konuşmaları, rüşvet suçlaması, “paralelci” iddiası ve su tankerinin durdurulmasını “MİT TIR’larının” durdurulmasına benzetmesi de yer alıyor.

Jandarmanın arabanın götürülemeyeceğini söylemesi üzerine sinirlenen Belediye Başkanı Yakar, bölgeden sorumlu albayın olay yerine gelmesini talep ederek, “Gideriz, bu bizim arabamız. Sen gasp edemezsin. Albay gelsin, o çözer bu işi. Sen rüşvet ye, milletin arabasını gasp et, 8 milyar ceza yaz. Sen paralel devlete çalışıyorsun, aynen MİT TIR’larına yapılan muameleyi yapıyorsun” dedi.

Belediye aracının kantara götürülmesine izin vermeyen Yakar, “kardeşim” diye hitap ettiği jandarmanın uyarısı üzerine, “Astsubay diyemiyorum sana çünkü sende o kişiliği göremiyorum”diye konuştu. Belediye kamyonunun su akıttığı ve tonaj sınırını aştığı yönündeki iddialara yanıt vermeyen Yakar, şöyle devam etti:

“Kanuna da, millete de, belediye başkanına da, belediyeye de saygınız yok. Hakkınızda rüşvet aldığınızı söylüyorlar, demek ki doğru. Biz de bunu ispat edeceğiz. Kendinizi devlet zannediyorsunuz, kesinlikle paralel yapıya sahipsiniz. Paralel FETÖ adamısın. Onlar da MİT TIR’larını durduruyorlar, sen de onu yapıyorsun.”

Bu iddia ve hakaretlere rağmen son derece soğukkanlı ve usulüyle konuştuğu görülen Başçavuş Evrim,  Yakar’ın tepkisi karşısında, “Ben kanunları uyguluyorum, cesaret işi değil. Şu anda kurallara uymadığınızın farkında değil misiniz?” diyorindir

  Belediye Başkanı’nın yakınındakiler ile jandarma arasında da şu diyalog geçti:

-Olayı bu kadar büyütmeye gerek yok. Bu devletin arabası, vatandaşın arabası değil. Amme hizmeti yapıyoruz.
-Amme hizmeti yapsa da kurallara uymak zorunda.
-1 ton fazla olsa ne olur yani? Ona uymaya gerek var mı?
-İhbar var bu araçla ilgili, bakacağız.
-Başka ihbar yapılan yerlere niye gitmiyorsunuz, oraya gidin o zaman?
-Muhakkak gidilmiştir.

 Cumhuriyet Savcısı Emre Yurtalan’la görüştükten sonra, savcının telefonda söylediklerini Başkan Yakar’a aktaran jandarma, şunları söyledi:

“Şu anda yapmış olduğunuz işlem görevin yapılmaması için direnme. Kanunda böyle bir suç var. Araca ait kantar fişini verin, gönderelim.”

Belediye Başkanı Yakar ise bunun üzerine, "Şu anda siz belediyenin çalışmalarını engelliyorsunuz. Resmi bir kurum bu, belediye. 100 bin nüfuslu bir ilçenin çalışmalarını engelliyorsunuz. Belediyenin arabasını size kantara çektirmiyorum, çünkü siz belediyenin çalışmasını engelliyorsunuz” diye konuştu.FEQG

 "Halkın önüne geçiyor, halkın seçtiği iradeye saygısızlık yapıyor”

 Valiyle de konuşan Belediye Başkanı, zabıtanın çağırılmasını ve jandarma hakkında tutanak tutulmasını talep etti. Daha sonra kendisi Cumhuriyet Savcısı Yurtalan’la konuşan Başkan Yakar, araçların Karayolları’nda bile kantara girmediğini belirterek, “Arkadaşın niyeti bozuk. Benimle kavga etmeye çalışıyor. Arabama binmeye çalışıyorum, önümüze set çekiyor. Bizi gücendirmeyin, çalışmalarımızın önünde durmayın diyoruz. Millet bu arkadaş paralelci terör örgütüne üye, Fethullahçı, rüşvet alıyor diyorlar. Sizi halkın seçtiği adamla karşı karşıya bırakıyor. Böyle bir şey olur mu diyor. Hizmeti engelliyor şu anda, hakkında şikayet var. Devlet adına devletçilik yapıyor. Halkın önüne geçiyor, halkın seçtiği iradeye saygısızlık yapıyor” dedi.

Trafik kontrolünü yapan jandarma ve savcı arasında geçen fakat videoya yansımayan konuşmalar ile jandarma astsubayı ve komutanının arasında geçen telefon konuşmalarının ardından belediye kamyonunun salınıp salınmadığı ya da nasıl bir cezai işlem uygulandığı konusunda ise bir bilgi bulunmuyor.

İŞTE O GÖRÜNTÜ….

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?