GiresunUlusal

RABİ NAZ DAVASI TBMM’DE TARTIŞILDI. İYİ PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ NUHOĞLU’NDAN ÖNEMLİ SORULAR

11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölüm nedeniyle ilgili iddialar sürerken, konu TBMM’de de tartışıldı. İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, yaptığı konuşmada, konuyu takip ettiğini, Eynesil’de, Giresun’da ve İstanbul’da bu konuyla ilgili bilgiler aldığını ifade ederek . “Çocuğun intihar etmediği, bir trafik kazasında yaralandıktan sonra evinin önüne getirilerek intihar süsü verildiği iddiası babası ve bazı yakınları tarafından ileri sürülmektedir” dedi.

“BAKANIN KORUMALARI BABAYI TACİZ ETTİ Mİ, KAMERALAR İNCELENDİ Mİ, SÖKÜLEN VAR MI, BELEDİYE BAŞKANININ YAKINLARI HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILDI MI”

Nuhoğlu konuşmasında, şunları söyledi:”Bizim amacımız birilerinin suçlanması değildir, bir babanın mücadelesinin ve ona yapılan uygulamaların haklı olup olmadığının anlaşılmasıdır, sonunda şüpheli ve karanlık hiçbir nokta kalmayacağına dair beklentilerin karşılanmasıdır. Olay meydana geldiğinde işin içine hatırı sayılır kişilerin girdiği doğru mudur? Olay yeri inceleme polislerinin, hastane doktorlarının, Adli Tıp kurumlarının, savcılığın ve siyasetçilerin bu olayda rolü var mıdır? Bu soruların cevapları mutlaka verilmelidir. Olayda adı geçen eski bakanın yargıya başvurarak soruşturmanın her yönüyle araştırılmasını istemesi, eğer doğruysa bunu memnuniyetle karşılarız. Ayrıca Meclis araştırma önergesi verildiği iddia edildi, bu da doğruysa bunu da yerinde buluruz. Önergenin görüşülerek kabul edilmesi ve komisyonun kurularak çalışmaların kısa sürede bitirilmesi elbette çok önemli olacaktır. Böyle bir ortamda gerçeklerin aydınlatılması siyasetçileri de siyaset kurumunu da rahatlatacaktır. Temennimiz ve en büyük arzumuz, işin içinde gerçekten siyasetçilerin, adı geçen o siyasetçinin olmadığının anlaşılmasıdır.

İYİ Parti Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, TBMM kürsüsünden şu soruları sordu:

1) Adı geçen siyah Doblonun olayda rolü var mıdır? Olay günü oto yıkamacısında neler olmuştur?

2) Çocuğun üzerinde bulunan talaşların yer aldığı metruk bina neden yıkılmıştır? Savcılığın bu binayla ilgili kararı var mıdır?

3) Trafik kazasını yaptığı iddia edilen kişi ya da kişilerin o günkü belediye başkanının yakınları olduğuna ilişkin, baba Şaban Vatan suç duyurusunda bulunduğu hâlde haklarında soruşturma açılmadığı doğru mudur?

4) Şaban Vatan, adı geçen bakanın korumaları tarafından taciz edildiğini iddia etmektedir, bu durum araştırıldı mı?

5) Çocuğun babası hakkında, öz kardeşi tarafından “Akli dengesi yerinde değil.” denmesi gibi önemli bir iddianın arkasında maddi bir çıkarın olup olmadığı araştırılmış mıdır?

6) İlçedeki kamera kayıtlarının incelenmesinin sonucu nedir? Olaydan hemen sonra yerinden sökülen kameralar var mıdır?

7) Çocuk hastaneye götürüldüğü anda ilk gören doktorun muayene bilgileri kayıt altına alınmış mıdır, saklanmakta mıdır ve tıbben bu kayıtlar ne söylemektedir?

8) Binanın çatısından koşarak atladığı iddia edilen Rabia’nın 4.30 metre genişliğinde olan sundurmayı aşarak ayakları üzerine düşmesi fiziken mümkün müdür? Şayet düşmüş ise kafasından darbe almaması nasıl izah edilebilir?

9) İstanbul Adli Tıp Kurumu İhtisas Kurulunun mezarı açtırmadan, cumhuriyet savcılığının talebi üzerine evrakları inceleyerek mütalaa verdiği anlaşılmaktadır. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi fizik profesörlerinden birisinin trafik kazası olduğu sonucuna vardıklarını açıklayan, raporlarla ortaya çıkan bu çelişkinin giderilmesi gerekmiyor mu?

HER PARTİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMASINA OLUMLU BAKIYOR

Nuhoğlu’nun konuşması sonrasında CHP Gurup Başkan Vekil Engin Özkoç “Rabia Naz’la ilgili olay gerçekten kamu vicdanını yaralayan bir olaydır. Bir evladımızın orada nedeni belli olmadan evinin bahçesinin önünde ölüme terk edilişi hukuk tarafından yeteri kadar sorgulanmamıştır. Bir baba feryat etmiştir. Feryat eden baba “Delidir.” diye akıl hastanesine yatırılmıştır. Anne feryat etmektedir.

Bir konuda, hiç olmazsa rahmetli Rabia Naz’ın anısına Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan bütün siyasi partiler… Adalet ve Kalkınma Partisi de daha önceden bu konuda beyanlar verdi, onlar da eğer bu konuda araştırılma önergesi verirlerse hep beraber bu konuyu araştıralım” dedi.

AKP Denizli Milletvekili Cahit Özkan ise, aynı konuda İstanbul Milletvekilimiz Nurettin Canikli ve 43 milletvekili verdiği araştırma önergesi olduğunu hatırlatarak “bu hususun araştırılmasını bizler de istiyoruz; inşallah, diğer başkan vekilleri, gruplarla oturarak bu hususta Mecliste bir araştırma önergesinin önünü açmak isteriz”. Diye konuştu.

 

HDP’li Fatma Kurtulan da komisyon kurulmasına onay vererek “Kadın ölümleri, cinayetleri ve çocuk ölümleri olunca genellikle ötelenir, görmez olunur. Burada bunu yapmayalım, birçok grubun -diğer bazı grupları bilmiyorum ama- AKP’nin, CHP’nin, bizim de var, hazır herkes bu konuda araştırma önergesi vermişken bir an önce bu komisyonun kurulması, bunun araştırılması, kamu vicdanının rahatlaması ihtiyacı vardır” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir