Giresun

PROTOKOL, BASININ BAYRAMINI KUTLADI

VALİ, BELEDİYE BAŞKANI, EMNİYET MÜDÜRÜ, 24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI KUTLAMA MESAJI YAYIMLADI

24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir çok kişi ve kuruluş, basın açıklaması yaparak, kutlama ve iyi niyet mesajı verdi. Vali Dursun Ali Şahin, yayımladığı mesajında;   sansürün kaldırılmasıyla, toplumumuzun gelişmesinde, çağdaşlaşmasında ve ilerlemesinde önemli mesafeler kat edildiğini söyledi. Basın özgürlüğünün Anayasa ile güvence altına alındığını ve "Basın hürdür, sansür edilemez" vecizesini hatırlatan Şahin, şunları söyledi:  Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

 Halkla yönetim birimleri arasında bir köprü görevi yaparak kamuoyunun haber alma özgürlüğünü yaşamasında önemli bir araç olan yazılı, görsel, işitsel basın  ile son zamanlarda etkinliği hızla artan sosyal medya, yaşanan sorunların ve aksaklıkların giderilmesinde büyük rol oynamaktadır.

Basın mensuplarımız;  yaşadığımız bölge hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması, yapılan hizmetlerin ve yaşanan problemlerin doğru ve tarafsız bir şekilde halka yansıtılması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları üstlenmektedirler. Görevlerini yaparlarken de gece- gündüz zor şartlar  altında  özveri ile çalışmaları takdire şayandır."

Belediye Başkanı Kerim Aksu ise; Türkiye'de basının özgür olamadığına dikkat çekti. Aksu

"Bu yüzden şunu belirtmek isterim ki basın sektörü eğer demokrasiye katkıda bulunacaksa mutlaka özgür olmalıdır. Toplumsal değerlere saygılı, objektif ve tarafsız basın demokrasiyi güçlendirir. Ancak günümüz Türkiye'sinde bu durumun tam aksi söz konusu. Gazetecilerimizin özgür olduğu söylenemez. Ve maalesef özgürlüğü elinden alınan ya da çeşitli yasalar ve yasaklarla kısıtlanan bir gazeteci, görevini yerine getiremez. Ancak yine de bu zorlu koşullara rağmen halkımızı aydınlatmak, dünyada olan biten her şeyden haberdar etmek için her koşulda görevi yerine getiren, başta Giresunlu gazetecilerimiz olmak üzere tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlar, esenlikler dilerim." 

24 Temmuz nedeniyle bir mesaj yayımlayan Emniyet Müdürü Hikmet Bulak, yerel basının çok zor koşullarda görev yaptığını bildiğini belirtti. Bulak, açıklamasında,  şu değerlendirmeyi yaptı: "Toplumun öğrenmesinin, düşüncelerini ifade etmesinin en etkili aracı basındır. Basınımız olayları doğru, tarafsız ve objektif bir biçimde yansıtmak, toplumu bilgilendirmek, eksik ve aksaklıkları sorgulamak, yönetenle halk arasında köprü vazifesini üstlenmek gibi çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir