logo

reklam
18 Ağustos 2014

PİRAZİZ’İN YILDIZI

 Başlığa bakarak Pirazizli  bir iş adamından, Piraziz’in kamu kurum ve kuruluşlarından bahsedecek değilim. Piraziz’in geleceğine şekil verecek, O’nu marka yapacak, ülkeye hatta dünyaya tanıtacak Eğrice Plajından bahsetmek istiyorum.

 Şu gerçeği çoğu kez vurguladım yazılarımda. Karadeniz özellikle Giresun ve Ordu ve de Piraziz küresel ısınmanın da etkisiyle yakın gelecekte turizm açısından cazibe merkezleri haline gelecek. İnsanlar artık tatillerini Ege ve Akdeniz’de geçirmeyecekler.

Doğu Roma İmparatoru Kral 4. Thedoris’in kızı Prenses Endolesia’nın balayını geçirdiği, Romalı kumandan Pompeius İmparator Eleks’in eşinin dinlendiği, Evliya Çelebi’nin yıkandığı ve serinlediği, günümüzde yunusların oynaştığı, pide ve balığı ile  tatilcilerin ve yöre insanının vazgeçilmezi Eğrice Plajından söz etmek istiyorum.

Tarihi ve kültürel dokusu yanında  mavi ve yeşilin tüm tonlarını bağrında taşıyan Eğrice Plajı yakın gelecekte Piraziz’in yıldızını parlatacak. Piraziz; Eko ve İnanç Turizmi yanında yayla ve deniz turizmine de gereken önemi vermeli. Çünkü Piraziz’in geleceği hiç kuşkusuz deniz ve yayla turizmine bağlıdır.

Piraziz'de mavi ve yeşilin en güzel tonları var, güneş var, ulaşım var, DOKAP( Doğu Karadeniz Kalkındırma Programı-Ajansı) yanı başında var ama, ne yazık ki  helva yapacak yatırımcısı  yok!

Eğer bir belde, bir kasaba veya bir kentte geleceğe yönelik projeler üretilmemiş, yönetim insan odaklı planlanmamış, kamu kurum ve kuruluşlarının geleceğe dönük vizyonu belirlenmemişse o yöreye yatırımcı gelmez. Yatırımcı, işletmeci yolunacak kaz değildir. Öncelikle yatırımcı kendine kolay tahsis edilebilen arsa, yol, su gibi altyapı hizmetlerinin sunulmasını ister. Yatırımcı bürokratik engellerin önüne sıralanmamasını, kendine saygı ve sevgi gösterilmesini ister.

Umarım kim bilir belki ilk kıvılcım Piraziz'de ve Piraziz Eğrice'de çakar ve tüm Karadeniz'e yayılır.

 

 

                                                                 Hakkı YILMAZ/Eğitimci-Eğitim Müfettişi

                                                                                    e-mail: [email protected]                                                                                                                     

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...