logo

reklam
02 Ağustos 2015

PİRAZİZ’DE İŞLETMECİ RUHU

            Turizmle ilgili bundan önceki yazılarımda yinelediğim gibi yakın gelecekte Karadeniz turizmin merkezi konumuna gelecek. Dünyada ve ülkemizde küresel ısınma ile birlikte  insanlar daha serin, küresel ısınmadan daha az etkilenen bölgeleri tercih edecekler, insanımız tatillerini artık Ege ve Akdeniz yerine Karadeniz’de geçirmeyi planlayacaklar.

Karadeniz’in incisi, mavi ile yeşilin harmanlandığı, turizm potansiyeli oldukça yüksek Giresun ve ilçeleri kendisini yakın geleceğin bu olgusuna hazırlamak zorundadır. Giresun’un turizm potansiyeli oldukça yüksek ilçelerinden biri de hiç kuşkusuz Piraziz’dir. Çünkü, Piraziz’ de Havaalanı var. Çünkü Piraziz’in marka olabilecek köftesi, pidesi var, haşlaması var. Ve Piraziz’in elması var. Üzülerek ifade etmek gerekirse Piraziz’in tanıtımında ne pidesi, ne köftesi ne haşlaması ne de elması marka olamadı.

Son yıllarda, son aylarda ve günlerde Piraziz’e yatırım yapmak isteyen girişimci ve yatırımcıların sayısında artış gözlenirken, mevcut kimi yerli işletmeciler bu fırsatı değerlendirmek yerine Piraziz’in geleceğine, tanıtımına olumsuz yönde katkı yapıyor. Kimi kasap ve pidecilerin müşterilere iyi davranmadığı, hizmet kalitesinin iyi olmadığı, müşteri ayrımı gözetildiği yönünde şikayetler olduğunu sık sık duymakta ve görmekteyim. Başlangıçta iyi umut ve niyetlerle açılan bu tür kimi işletmelerin kısa bir süre sonra farklı amaçlara yönelmeleri, kısa yoldan zengin olmayı düşlemeleri açıkçası Piraziz’e zarar veriyor. Biz istiyoruz ki Piraziz’i Pirazizli, Piraziz’e gönül veren girişimciler tanıtsın, Piraziz’in nimetinden Piraziz ve yörenin işletmecileri yararlansın. Hem kendileri hem de Piraziz kazançlı çıksın. Niçin Trabzonlu, Rizeli veya bir başkası gelip Piraziz’in geleceğine yön versin, tanıtımını üstlensin? Piraziz’in marka bir ilçe olmayışında biraz da bu zihniyetin neden olduğunu düşünüyorum.

Piraziz’de bu olumsuzluklar yaşanırken kuşkusuz iyi örnekler de gözleniyor. Piraziz Belediyesi ve başkanının vizyon sahibi olması, geleceğe ait proje ve planlarının olması, Piraziz’in tanıtım ve gelişmesi yönünde çaba içerisinde bulunması Piraziz adına umutlarımızı artırmaktadır. Eğrice mevkiinde yeni hizmete açılan Şalamor Cafe de değişik mekanı, otantik yapısı, doğaya saygısı, hizmet ve sunum kalitesiyle Piraziz’e farkındalık yaratacak gibi. Şeyhli Mahallesinde 2012 yılında oluşturulan Eko-Turizm sayesinde yapılan yörenin mimari özelliğini taşıyan konukevi de yerli ve yabancı konuklarını bekliyor. Şeyhli Eko-köy yöresel yemekleri, gelenek görenekleri, el emeği yöresel ürünleri ile yörenin yayla ve inanç turizmine katkı sağlayacak niteliğe kavuşmuş.

Yine Pazarsuyunda açılan Saklıköy; çocuk parkı, lokantası, pidesi ve et ürünleri ile damak zevkine önem verenlerin vazgeçemeyecekleri mekan olma özelliğine sahip, açıkçası alanında marka olmaya aday.  Çünkü Saklıköy’ü alanında deneyimli, vizyon sahibi, kaliteden ödün vermeyen, girişimci ruhunu bünyesinde taşıyan Ali YAVUZ işletiyor.

Şu hususu bir kez daha yinelemek istiyorum; Vicdan ile cüzdan arasında kalan veya vicdan ile cüzdan arasında kararsız olan girişim ve yatırımcıların Piraziz’e ve yöresine hiç bir katkısı olamaz.

 

                                                                      Hakkı YILMAZ/ Eğitimci-Eğitim Müfettişi

                                                          e-mail: [email protected] 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TİTATİK ORKESTRASI

  07 Mart 2018 Köşe yazıları

  “Her ne kadar yaşamın kendisi bir rüya olsa da rüya yaşam değildir.” Hristo Boytchev’ in yazdığı , Özgür Aydın Sanat Merkezi Oyunculuk Atolyesi nin ilk oyunu olan  Titanik Orkestrası tiyatro severlerin karşısında. Özgür Aydın Sanat Merkezinin seyirciyle buluşturduğu oyunda bir grup serserinin hiç gelmeyecek bir treni beklerken yaşadıkları serüvenler konu ediliyor. Serseriler her gün biraz daha kaygıyla trene binebilmenin yollarını ararken bir gün trenden  atılan bir sandıkla yaşamları hiç olmadığı kadar değişiyor. Var olmak ile yok olm...
 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...