Giresun

PİRAZİZ’DE ELMANIN HASI YETİŞİYOR

"MEYVELERİN HASI, PİRAZİZ ELMASI" …

Şeker hastalığına iyi geldiği de bilimsel olarak tespit aşamasında olan Piraziz elmasının tescillenme çalışmaları sürüyor.

1937 yılında Mısır’a ithal edildiği resmi kaynaklarda yer alan Piraziz elmasının yeniden üretiminin artırılması noktasında 3 yıl önce başlatılan çalışma meyvelerini vermeye başladı.

Kaymakam Hüseyin Çam, Piraziz elmasının tescil aşamasında olduğunu söyleyerek, “Piraziz elması 8-9 ay boyunca dayanaklı bir elma. İnşallah Piraziz’de alternatif ürün olarak bundan sonraki süreç içerisinde hak etti yeri alacaktır” dedi.

Çam yaptığı açıklamada, 2010 yılında ‘Meyvenin Hası, Piraziz Elması’ sloganıyla tanzim edilen örnek bahçedeki fidanların meyvelerini vermeye başladığını söyledi.

Kaymakam Çam, Piraziz elmasının geçmişten günümüze ciddi anlamda üretime sahip olan bir ürün olduğunu kaydederek şöyle konmuştu; “Ancak zaman içerisinde unutulmuş. Biz araştırma yaparken 1937 yılında Piraziz elmasının Mısır’a ithal edildiğini bulduk. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra ithal edilen meyve hüviyetindeymiş. Biz bunu yeniden ehlileştirelim, bodurlaştıralım istedik. Malum fındık bölgemizde artık ana geçim kaynağı olmaktan çıktı. Buna alternatif ürünlerde bulmamız lazım vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik yaşantılarını daha da üst seviyeye çıkarabile adına. Piraziz elmasında bizim isteğimiz arzumuz şu, alternatif ürün olması. Şu anda Piraziz elmasının şeker hastalığına iyi geldiğine dairde, Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turhan Karadeniz başkanlığında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde bir çalışma yapılıyor kısa bir sürede de tamamlanması bekleniyor. Bu bir realitedir şeker hastalığına iyi geliyor.”

Çam, şuana kadar 20 dönümlük bir alanda ehlileştirme ve bodurlaştırma çalışması yapıldığını da aktararak, “bundan sonraki süreç içerisindeki isteğimiz şu, Pirazizli çiftçilerimizin bunu sahiplenmesi, çünkü biz kenedimizi ikinci plana almayı asıl sahiplenme sürecine üreticinin girmesi istiyoruz ve bunu başaracağımıza da inanıyorum. Çünkü dayanıklılık noktasında Piraziz elması 8-9 ay boyunca dayanaklı bir elma. İnşallah Piraziz’de alternatif ürün olarak bundan sonraki süreç içerisinde hak etti yeri alacaktır” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir