logo

reklam

PİRAZİZ’DE EKO- İNANÇ TURİZMİ VE YOLLAR

Bu köşede zaman zaman Piraziz ve Bulancak’ın geleceği ile ilgili yazılar kaleme almış, Karadeniz’in bu şirin ilçelerinin vizyon ve misyonu üzerinde durmuş, ilgili ve yetkilileri uyarmayı, projelerini ortaya koymalarını ve yarın için öngörülerini kamuoyu ile paylaşmalarını dilimin döndüğünce anlatmaya çalışmıştım.

 Yazılarımdaki öneri ve eleştiriler karşısında bu güne kadar Bulancak ve Piraziz yerel yönetimleri ve kaymakamları tarafından herhangi yanıt, öneri ve tepki almadım. Bu durum açıkçası beni ve benim gibi düşünen yöre insanlarını Bulancak ve Piraziz adına rahatsız etmektedir.

Geçen yıl Ordu Olay Gazetesinde yayımlanan “ Yolsuz Okul” başlıklı bir yazımdan  rahatsız olan, alınan bir ilçe kaymakamı  beni Milli Eğitim Müdürüne ve Valiye şikayet etmişti. Kaymakamın bu davranışı beni açıkçası mutlu etmişti. Çünkü kaymakamın, yazının içeriğine duyduğu rahatsızlık aslında sorunun çözümüne yönelik bir ışık demekti. Kendisini telefonla arayarak teşekkür ettim. Birkaç ay içinde de çamur deryası okul yolu asfalt hale geldi. O öğrencilerin, öğretmenlerin,  velilerin ve ilçe esnafının sevincini beraber paylaşmış olmam yaşadığım en büyük mutluluklardan birisidir.

Yazıdan rahatsızlığını belirten kaymakam o ilçeden başka küçük bir İle vali yardımcısı olarak tayin oldu gitti. O gitti ama biz yine bu yörede yaşıyoruz, yaşamak zorundayız.

Sayın okuyucular demek istemem şu ki; Piraziz küçük bir ilçe, geniş ve kapsamlı sorunu olmayan bir ilçe. Ancak, Ordu-Giresun arasında geleceği en parlak, yıldızı parlayacak potansiyeli olan bir ilçe. Çünkü Piraziz; Ordu-Giresun havaalanına 3 km. mesafede, yapımı 2014’ de bitecek olan Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak otoyolun başlangıcında, yaylaları  ulaşılabilir nitelikte birbirine bağlayan Yeşil Hat Projesi içerisinde, yayla-deniz turizmiyle birlikte eko ve inanç turizminin de merkezinde yer alıyor. Böyle bir yerde üstelik genç bir kaymakamın görev yapması en azından kendisi için bir şanstır. Geçmiş yıllarda bu ilçelerde görev yapmış ve ismini yazdırmış kimi kaymakamlar bunun ödülünü daha üst makamlara  atanarak görmüşlerdir. Örneğin en son, eğitim-turizm, kültür ve sanat alanında başarılı projeleri hayata geçiren Ordu Valisi  Orhan DÜZGÜN’ü bu başarısı, Kayseri gibi büyük bir ilin valiliğine taşıdı.

Ben, aslında genç Piraziz Kaymakamına bu hususu hatırlatmak istedim. Benim kimseyi yermek, eleştirmek, kırmak gibi amacım olamaz. Anlatmak istediğim, anlatmaya çalıştığım husus şu; son yıllarda Eko ve İnanç Turizmi çerçevesinde Şeyhli eko turizmin merkezi konumuna geldi. Yerli ve yabancı konukları ağırlamaya başladı. Ayrıca Piraziz Köyü türbesi ile Gökçeali’de bulunan Şeyh İdris türbelerinin mimari bir tarzda restore edilerek ziyarete açılması da bu yörenin inanç turizmine ve hiç kuşkusuz Piraziz’in tanıtımına katkı sağlayacaktır.

Ne var ki yüz binlerce lira harcanarak restore edilen bu türbelere ziyaretçilerin hangi yolu kullanarak gelecekleri hala belirsizliğini koruyor. Örneğin Piraziz’den Nefsi Piraziz Köyünde bulunan türbeye ve Şehit Tuğgeneral Bahtiyar Aydın İzci Evine gelmek isteyen ziyaretçiler acaba hangi yoldan gitsem diye dakikalarca düşünmek zorunda kalıyor. Yarısı betonlanmış Kargı yolunu mu, bir kısmı asfalt Şeyhkıran yolunu mu, yarısı beton Maden-Nefsi Piraziz yolunu mu, Dere yolunu mu, yoksa Şeyhli-Nefsi Piraziz arasındaki dar stabilize Saydere yolunu mu kullansam diye düşünmek zorunda kalıyor. Bu beş yoldan hiç olmazsa bir tanesi ulaşım için yeterli hale niçin getirilemez? Bu soru insanların beyinlerine takılan bir çengel gibi duruyor ne yazık ki!

Eğer Eko Turizmle İnanç Turizmi beraber hayata geçirilmek isteniyorsa ki doğrusu da budur Şeyhli-Gökçeali-Nefsi Piraziz üçgenini birbirine ulaşılabilir nitelikte  yolla bağlamak gerekir. Ne yazık ki Gökçeali-Nefsi Piraziz arasındaki yolun 200 metrelik bölümü yıllardır betonlanmayı bekliyor.

İnsan sormadan edemiyor; ey yetkililer siz devletin yüz binlerce lirasını bu türbelerin restorasyonuna niçin  harcadınız? Ziyaretçileri başka bir ulaşım yolu ile mi bu mekanlara getireceksiniz? Yoksa bu harcamaların başka bir siyasi yönü mü var? Lütfen kamuoyunu aydınlatınız!   

 

                                                                                                                     Hakkı YILMAZ/ Eğitimci-Eğitim Denetmeni

                                                                                                             e-mail: [email protected]  GSM: 0532 646 87 82

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...