AktüelGiresun

PİRAZİZ VE PİRAZİZ ELMASININ TANITIMI UNUTULDU MU?

 

         Bir zamanlar 1936, 50 li yıllarda Suriye ve Mısır'a Giresun limanından ihraç edilen, son yıllarda nesli tükenmeye yüz tutan, hoş kokulu, uzun süre dayanabilen ve bir çok hastalığa iyi gelen Piraziz Elmasının tanıtımı ne yazık ki iyi yapılamıyor.

         2008 yılında başlatılan proje kapsamında Piraziz Elmasının tanıtımı ve üretimi için gerek Piraziz Kaymakamlığı, gerek Piraziz İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yürütülen çabalar günümüzde sanki hızını kaybetmeye başladı. Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından tescil edilmesi için yürütülen çalışmalar son aşamaya gelmiş olsa da Piraziz Sağlık Merkezi yanına oluşturulan elma bahçesinin kenarında bulunan tanıtım levhası okunmaz hale gelmiş. " Elmanın Hası Piraziz Elması" logosu bulunan tanıtım levhası (totem) güneş ve yağmurun etkisiyle solmuş, işlevselliğini kaybetmiş.

         Piraziz'in tanıtımı hiç kuşkusuz Piraziz'e özgü ürün ve/ya  hizmet sektörüyle mümkün olabilir. Bu yayla ve deniz turizmi alanında olabilir, ürün bazında; sadece Piraziz' de yetişebilen Piraziz Elması sayesinde olabilir. Bunun en iyi yolu tanıtımdan geçmektedir. Piraziz'in giriş ve çıkışına yerleştirilecek tanıtım totemleri Piraziz Elmasının marka ürün haline gelmesine ve Piraziz'in tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır.

         Evet, Piraziz Kaymakamına , Piraziz Belediye Başkanına, Piraziz İlçe Tarım Müdürlüğüne, Piraziz Ziraat Odasına, Piraziz'in Sivil Toplum Kuruluşlarına ve diğer ilgili ve yetkililerine sesleniyoruz;  lütfen fotoğraftaki o çirkin görüntüyü ya kaldırın ya da Piraziz'e yakışır tanıtım totemlerini ( levhalarını) yerleştirin.

          Lütfen fotoğraftaki o çirkin görüntüyü ya kaldıralım. Tanıtıma yakışır Piraziz'e yakışır tanıtım totemlerini ( levhalarını) yerleştirelim. Piraziz elmasını Piraziz’i daha fazla nasıl tanıtırız onu konuşalım. Bizde üzerimize düşeni yapalım.

  Haber ve yorum: Hakkı YILMAZ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir