AktüelGiresun

PALTUNLAR’DAN ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ

HABER-FOTOĞRAF:UFUK KEKÜL

Keşap Fındık Üreticileri Birliği’nin, NOOR Fındık ana sponsorluğunda Altun Gıda Sanayi’ye ait arazide uygulanan “Fındıkta Globalgap ve İyi Tarım Uygulamalı Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi” uygulama alanı açılışı Tirebolu’da yapıldı. Projeyle, fındıkta verim ve kaliteyi artırmak, üretim maliyetini düşürmek, insan, çevrei hayvan, bitki,iş ve işçi sağlığını korumak amaçlanıyor. 

Açılış töreninde bir konuşma yapa Vali Hasan Karahan, projenin Türkiye’de bir ilk olduğundan dolayı yaşanılan heyecanı paylaştığını söyledi ve emeği geçenleri kutladı.DSC_3214Vali Karahan,“ Giresun için çok önemli bir nimet olan fındığa  gerekli hürmeti maalesef göstermiyoruz. Bundan dolayı da ondan gerekli verimin azamisini değil de asgarisini aldığımızdan şikayet ederek fındıktan geçinemiyoruz diye günlük sohbetlerimizi tamamlıyoruz. Ama görülüyor ki biz fındığa gerekli özeni ve ihtimamı gösterirsek ve bununla ilgili en temel bilimsel gelişmeleri takip ederek bunları yerinde uygularsak fındık bizim için nimet olur ve gerçekten iyi bir geçim sağlamamıza vesile olur. Bu amaçla yapılan bütün faaliyetlere, bütün girişimlere bizde gönülden destek veriyoruz. Gerçekten büyük bir heyecan duydum, mutluluk duydum. Tebrik ediyorum Paltun biraderlere. Bu işe gönül vermişler, emek vermişler, ciddi bir sermaye bağlayarak bir girişimde bulunmuşlar. Türkiye’de ilk olmanın hem ayrıcalığını ve heyecanını yaşıyorlar. İnanıyorum ki bu gurur da onlara yeter. İleriki nesillerde Giresun’da fındıkla ilgili eğer verimlilikleri 300 kilolara kadar çıkarırsak ortalamalarda işte diyeceğiz ki bundan 20-30 sene önce biz böyle bir teşebbüste bulunduk ve bunun karşılığını bugün aldık. İnşallah örnek bir bahçe olacak. Hem Tirebolu’muza hem de Giresun’umuza hayırlı olsun. Fındıkta verimliliği artıracak fındık üreticisinin fındıktan geçimini temin edebilecek şekilde bunu sağlayan bütün girişimlerde biz maddi manevi varız. Biz elimizden geleni yapacağız teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu.

DSC_3209

Halil İbrahim Paltun’a ait bahçede uygulanan projenin amacını açıklayan Tarım Danışmanı ve proje uygulama üretim sorumlusu Sevda Yılmaz “ Fındıkta üretim ve kaliteyi arttırmak, üretim maliyetlerini düşürmek, insan, hayvan, bitki, çevre iş ve işçi sağlığını korumak; izlenebilirlik, sürdürülebilirlik ve görülebilirlik ile gıda güvenirliliğini sağlamaktır” dedi.

 Proje hakkında ayrıntılı bilgi veren Yılmaz, “Bu alanda var olan bir yaşlı bahçe, yeniden dikimler yapılmak suretiyle modern bir bahçeye dönüştürülürken mevcut bahçenin dokusu, tamamen yok edilmeyerek dikim çukurları, bir sıra ocak sökülüp, diğer sıra ocak arda bırakılmak suretiyle açılmıştır. Bunun nedeni de çevre ve bölgede bulunan mevcut yaşlı ve verimden düşen fındık bahçelerinde verimden düşmeden yenilemenin nasıl yapılacağının görünürlüğünü sağlayarak örnek olmak ve diğer çiftçilerin de aynı usullerle mevcut verimlerini düşürmeden bahçelerini yenilemelerini sağlamaktır”.

Daha sonra baçenin açılış kurdelesi kesildi. Vali Karahan, bahçede yapılan çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı.

DSC_3224 Törene Vali Hasan Karahan,Vali Yardımcısı Yüksel Çelik, Tirebolu Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, Keşap Kaymakamı Dr. Polat Kara, Güce Kaymakamı Yavuz Akyol, Tirebolu Belediye Başkanı Burhan Takır, TKDK İl Koordinatörü Özer Çoban, davetliler ve çok sayıda fındık üreticisi katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir