EğitimGiresunManşet Üstü

OXFORD’TAN ATTAR VE ÜNİVERSİTEMİZE ÖDÜL

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, başarılı çalışmalarıyla sadece Giresun ve Türkiye’deki kuruluşların değil, dünyanın da takdirini kazanmaya devam ediyor. Attar’a en anlamlı ödül İngiltere'den, Oxford Üniversitesi’nden geldi. 

Prof. Dr. Aygün Attar'ın, Giresun Üniversitesi'ndeki başarılarını Oxfort Üniversitesi de gördü. Üniversite düzenlediği Liderler Zirvesi ile bu başarıları taçlandırdı! Zirvede, iAttar'a "Yılın Yöneticisi" ödülü verilirken Giresun Üniversitesi ise "En İyi Bölgesel Üniversite" ödülüne layık görüldü.

Alınan bilgiye göre; Prof. Dr. Aygün Attar, 08 Haziran 2014 tarihinde Oxford Socrates Ödülleri’ne “En İyi Yönetici”, Giresun Üniversitesi ise “En İyi Bölgesel Üniversite” alanında aday gösterildi. Afrika Birliği’nden, Yakın Doğu’dan, Arap Ligi’nden, Güney Asya Ülkeler Birliği’nden, Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin ve Güney Afrika’dan aday gösterilen pek çok rektör ve üniversiteyi değerlendiren kurul, 05 Ağustos 2014 tarihinde Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ı birinci seçti ve kendisini “Yılın Yöneticisi”, Giresun Üniversitesi’ni  ise “En İyi Bölgesel Üniversite” olarak belirleyerek ödüle layık gördü.   
ÖDÜL TÖRENİ 14 EKİM'DE
14 Ekim 2014 tarihinde Oxford Liderler Zirveskapsamında Oxford Üniversitesi Town Salonu’nda gerçekleşecek olan Ödül Töreni’nde Prof. Dr. Aygün Attar, ‘Eğitim ve Bilim. Kalkınma için Yenilikçi Örnekler’ konusunda Afrika Birliği’nden, Yakın Doğu’dan, Arap Ligi’nden, Güney Asya Ülkeler Birliği’nden, Brezilya-Rusya-Hindistan-Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRİCS ülkesi katılımcılarına bir konuşma yapacak.
GİRESUN KUZEY'İN YILDIZI OLDU 

 Giresun'a iki ödül birden kazandıran Rektör Prof. Dr. Aygün Attar yaptığı açıklamada, iki ödülün de kendileri için göreve geldikleri ilk günden itibaren gösterilen profesyonel gayretin ve Türkiye'deki eğitim sistemine yapılan kişisel katkı ve entelektüel potansiyelin güçlendirilmesi sonucu kazanıldığını söyledi. Eğitimde uluslararası standart kalitesini yakaladıklarını ifade eden Attar, Giresun Üniversitesi'nin bölgede adından söz ettiren bir kurum haline geldiğini ve bunun uluslararası alanda da kabul edildiğini söyledi.

BÖLGENİN PARLAYAN YILDIZI

 Giresun Üniversitesi’ni taşra Üniversitesi olmaktan çıkararak bölgenin parlayan yıldızı haline getirdiklerini söyleyen Rektör Attar, TÖMER sayesinde üniversitenin kapılarını yabancı uyruklu öğrencilere açtıklarını söyledi. 2008 yılından itibaren Giresun Üniversitesi- KARASAM tarafından yapılan Karadeniz Uluslararası Sempozyumlarının son yıllarda işlevini ve boyutunu arttırdıklarını ifade eden Attar şunları söyledi:

“Aralarında Harvard Üniversitesi Karadeniz Güvenlik Programı, Leicester Üniversitesi, Central Florida Üniversitesi’nin yanında, South Caucasus Institute of Regional Security SCIRS ve SAM gibi bölgesel merkezlerin de bulunduğu akademik partnerlerimiz var. Bizim bu sempozyumlarımızla, sadece Giresun’a ve Giresun Üniversitesi’ne bölgesel açılım hedefi gerçekleştirilmiş olmakla kalınmadı. Ayrıca, Ağustos 2008’deki Rusya-Gürcistan Savaşı ortamında bile bölge araştırmacılarının medeni şartlarda karşılıklı görüş alış verişinde bulunmalarının yararı ortaya kondu. “Giresun İnisiyatifi” adını kazanan bu paylaşım zeminini, bu yıl 6. kez, Rusya-Ukrayna krizi ortamında da canlı ve verimli biçimde çalıştıracağız. Bu sene daha çok Karadeniz-Hazar perspektifine odaklanıyor ve bölgedeki güvenlik, enerji ve ekonomi başlıklarına yoğunlaşıyoruz.”

KAYNAK: GAZETE VE İNTERNET HABER SİTELERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir