GiresunManşet Üstü

OSMAN AĞA VE MİLLİ MÜCADELE ŞEHİTLERİ ANILDI

47.Giresun Gönüllü Alay Komutanı Atatürk’ün Muhafız Alay Komutanı  Milis Yarbay Giresun eski belediye başkanı Osman Ağa, ölümünün 92. yıl dönümünde düzenlenen törenle anıldı.
Haydar Aliyev Parkı’nda bulunan Osman Ağa ve Kurtuluş Savaşı’nda Giresun Uşakları anıtı önünde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başladı.Çelen sunumuyla sürdü.

 

DSC_6281 Törenin sunumunu yapan Tarih Öğretmeni Nazan Karabulut, Osman Ağa'nın tarihi ve askeri kişiliğini anlattı. Karabulut, Osman Ağa ve Giresun Gönüllü Alayları'nın Kurtuluş Savaşı'nda, Milli Mücadele'de canlarını verip vatan toprağına sahip çıktıklarını, Topal Osman’ın Giresun halkının bağrından çıkan bir halk kahramanı olduğunu belirterek, Kars’tan Batum’a, İzmir’e milli mücadele meşalesini taşımış, giderek efsaneleşmiş bir bayrak adamı olduğunu söyledi.

AKSU:OSMANA AĞA'NIN KOLTUĞUNDA OTURMAKTAN ONUR DUYUYORUM 

DSC_6289

Belediye Başkanı Kerim Aksu ise yaptığı konuşmada Kurtuluş Günü olmayan, kendi ili dışında tek şehitliği olan ilin Giresun olduğunu vurgulayarak“Giresun var olma mücadelesine iki gönüllü alay göndermiştir. Sarıkamış’ta, Erzurum’da, Dumlupınar’da, Afyon’da, İzmir’de, Çanakkale’de bizim dedelerimiz vardı. Bu vatan kolay kurtulmadı, bu Cumhuriyet kolay kurulmadı. Giresun Belediye Başkanı olarak Topal Osman Ağa’nın koltuğunda oturuyorum. Bu onuru yaşıyorum. Gönüllü Alaylarımız 5 bin kişiyle gidip geriye 250 kişiyle dönmüştür. İşte bu kahramanların torunlarıyız. Bu onuru birlikte yaşayıp, yaşatmalıyız. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, Osman Ağa ve Milli Mücadele Şehitlerimizi şükranla anıyorum “ dedi.

DSC_6292 DSC_6299

 

 

 

 

 

 

Yapılan konuşmaların ardından saat 11’de Osman Ağa’nın Giresun Kalesi’nde bulunan anıt mezarı başında dini tören düzenlendi. Müftü Muhittin Oral tarafından okunan duanın ardından, anma töreni sona erdi.DSC_6300Osman Ağa ve Giresun Milli Mücadele Şehitlerini anma törenlerine Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Vali Yardımcıları Barış Demirtaş, Cahit Kartepe, Jandarma Alay Komutan Vekili Albay Mustafa Gezer, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Giresun Belediye Başkan Yardımcıları Orhan Kurt, Hasan Hilmi Erzincanlı, Murat Ersoy, Belediye Meclis Üyeleri, Polatlı ve Giresun STK temsilcileri, Feridunoğlu Ailesi ve vatandaşlar katıldı.DSC_6283

Törenlere MHP, CHP’den temsilciler katılırken hiçbir AKP yöneticisinin katılmaması dikkatlerden kaçmadı.  

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir