AktüelUlusal

OMİCRON HIZLA YAYILIYOR

Noel ve yılbaşı tatili sonrasında Avrupa genelinde corona virüsü vaka sayıları hızla artıyor… Delta varyantından çok daha bulaşıcı olan Omicron varyantıyla birlikte Türkiye, Fransa, Hollanda ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde rekor Covid-19 vaka sayıları açıklandı.
Son dönemde Omicron varyantıyla birlikte corona virüsü vaka sayılarının hızla arttığı Türkiye’de de bir rekor açıklandı… Sağlık Bakanlığı son 24 saat içinde ülkedeki günlük vaka sayısının rekor seviyeye ulaştığını açıkladı. Yapılan açıklamada son 24 saat içinde 66.467 insanda corona virüsü vakası tespit edildiği duyuruldu. Türkiye’deki vaka sayısı geçen haftadan beri yaklaşık olarak iki kat arttı.

Günlük vaka sayıları Omicron varyantının yayılmasıyla birlikte 25 Aralık’ta bulunduğu 20.000’e yakın seviyeden yükselişe geçerek 11 günde iki kattan fazla artış kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam yaptığı yazılı açıklamada vaka sayılarındaki artışın hastaneye yatışlara yansımadığına dikkat çekerek, “Omicron varyantının diğer varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmamakla birlikte mevcut işaretler endişeye sebep olmamaktadır” dedi.

Koca corona virüsü pozitif vakalar için karantina süresinin yedi güne de indirildiğini açıkladı. Yeni kurallara göre yedi günden sonra hafif semptom gösteren ya da hiç semptom göstermeyen kişilerin karantinası sona erecek. Veya pozitif vakalar beşinci gün test yaptırıp negatif sonuç aldıktan sonra karantinadan çıkabilecek.

Temaslılarda ise aşısız ya da hatırlatma dozu üzerinden üç ay geçmiş kişiler yedi gün karantinaya alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir