GiresunManşet Üstü

ÖMER HEKİM TIP’TAN SESSİZ YÜRÜYÜŞ

Giresun Üniversitesi Ömer Hekim Tıp Fakültesi görevli öğretim üyeleri ve öğrenciler, 19 Kasım 2015 tarihinde Samsun’da 6 gün önce bıçaklı saldırı sonunda hunharca katledilen 49 yaşındaki  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Aynur Dağdemir’i anmak  ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerini protesto etmek için sessiz yürüyüş düzenlediler. 

 

IMG_0021

Burada Tıbbiyeliler Topluluğu Başkanı Tıp Fakültesi Öğrencisi Aykut Ekiz tarafından basın açıklaması yapıldı.

Ekiz açıklamasında; “Daha Dr. Kamil Furtun’un katledilmesinin üzerinden 6 ay, Dr. Abdullah Biroğul’un Diyarbakır’da bölücü terör örgütü mensuplarınca alçakça katledilmesinin üzerinden 3 ay geçmemişken, acılarımız tazeyken, geçtiğimz hafta Samsun’da Dr. Aynur Dağdemir, hayattan, ailesinden, sevdiklerinden ve mesleğinden bir katil tarafından koparılmıştır. Dr. Dağdemir’in ayrıca; bir anne ve kadın olması sebebiyle bir değil 2 cinayet işlenmiş olup, bu durumun vehametini daha da artırmıştır. Bu menfur hadise bizleri ziyadesiyle üzmüş, yarlamıştır”ifadelerine yer verdi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:”Oldulça yoğun ve uzun bir eğitim sürecinin ardından; Milletimize hizmet adına iş başı yapan, insanların sağlığını her koşulda korumayı görev addeden hekimlerimizin fiziksel ve sözlü şiddete maruz kalmadığı gün mumla aranır olmuştur. Yine de hekimler ve hekim adayları olarak bizler korkmuyoruz. Ancak bu şiddet sarmalının her geçen gün çok daha vahim boyutlara ulaşmasından ve daha da kötüsü meşru görülmesinden endişe ve derin bir üzüntü duymaktayız. Bu bağlamda yetkililer sağlık çalışanlarını koruyan önlemleri almalıdır. Sağlık çalışanları kendi can güvenliğinden; gerek sözlü gerek fiziksel şiddete maruz kalmayacağından emin olmalıdır. Bu hassas konuda görevli ve sorumlu olanlar görevlerini eksiksiz yerine getirmelidirler”IMG_0087

Tıbbiyeliler Topluluğu’nun organizasyonuyla fakülte önünden başlayan ve Atatürk meydanında sona eren yürüyüşe, Dekan Prof.Dr.Canan Çelik de katıldı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir