EğitimGiresunManşet Üstü

ÖĞRENCİSİNİN ÖLDÜRDÜĞÜ ÖĞRETMEN ANILDI

Atatürk Meydanı'nda yapılan eylemde sendikalar adına ortak basın açıklamasını okuyan Türk Eğitim Sen Giresun Şube Başkanı Arif Çetinkaya, Kayseri’de Seyyid Burhaneddin Endüstri Meslek Lisesi Teknik Müdür Yardımcısı Mehmet  Aktaş’ ın, tartıştığı öğrencisi tarafından yumruklanarak yere düşüp başını asfalta çarparak ağır yaralandığını hatırlattı Çetinkaya," 18 gündür Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisinde tedavi gören Mehmet Aktaş  hayatını kaybetti. Eğitim  çalışanlarının başı sağolsun. Arkadaşımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. Eğitim emekçilerine yapılan saldırıları şiddetle kınıyor bir an önce gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz" dediDSC_8538

Şube Başkanı Arif Çetinkaya, şunları söyledi: "Şiddet toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Öğretmene, doktora, diğer kamu çalışanlarına, kadınlara yönelik şiddet hareketleri gittikçe artmaktadır.

Son yıllarda öğretmenlere yönelik şiddet hareketlerinin de gittikçe arttığını görüyoruz. Bu durum toplumun gözünde öğretmeni yıpratarak değersizleştirmek, öğretmenleri sözleşmeli hale getirmek, eğitimi ticari mantıkla özelleştirme politikalarının sonucudur.

Bu durum  toplumsal  ve kültürel değerlerinin yok edilmesinin sonucudur. Öğretmenine saygısı ve sevgisi olmayan bir toplumun geleceğinin de olmayacağı bilinmelidir.

Alo 147 hatlarına gönderilen asılsız ihbarlarla öğretmenlere soruşturma açılmakta ve cezalar verilmektedir. Bu tamamen öğretmeni sindirme ve yıpratma hareketidir

Çalışanlarının okul ve kurumlarda güvenliğini sağlayamayan bakanlık yetkililerinin, fişleme, mülakat, görevden alma ve kadrolaşma gibi işleri bir yana bırakarak bir an önce görev ve sorumluluklarını hatırlaması, asıl yapmaları gereken işlere odaklanmaları gerekmektedir. Bakanlık yetkilileri bilmelidirler ki; çalışanların mesleki itibarlarını yüceltmeden ne bu gibi olumsuz olaylar sona erecektir ne de eğitimde başarı sağlanabilecektir".

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir