GiresunManşet Üstü

ÖDEN GÜYA KENDİNİ AKLADI, ESKİ VALİ’Yİ SORUMLU TUTTU

HABER-FOTOĞRAF:UFUK KEKÜL

Bun nasıl iş!…Alın size bir Giresun klasiği daha…

Görevden merkeze alınan, ancak istifa ederek memleketi Düzce'den Ak Parti belediye başkan aday adayı olan Giresun eski Valisi Dursun Ali Şahin, seçim kampanyasını hazrladığı blboard afişleriyle sürdürüyor. Vali'nin sloganı '30 yıllık devlet tecrübesiyle göreve hazırım'…

Ancak Şahin'in Giresun'daki görev dönemindeki icraatları peşini bırakmıyor.

Dursun Ali Şahin, tartışmalı uygulamalara imza atmış. Buna iki örnek; MİLDA arazisinin satın alınarak, şirketin kurtarılması, ikincisi ise; Tirebolu'ya kurulan Özel İdare Konkasör Tesisi…

Vali, İl Genel Meclisi'ni hiçe sayarak kendi insiyatifini kullanmış ve genel bütçeden alt yapı yatırımıı için gelen 3 milyon lirayı konkesör tesisi yapmak için kullanmış. Sonra yapılan tesis özel idarenin köylere yönelik hizmet vermesi için değil de, bir şahsa verilerek elden çıkarılmış. 
SEKA arasizinin MİLDA'dan alınması için de Vali yetkisini kullanmış…

Ancak il genel meclisinin verdiği yetkide;Milda arazisinin ozel idare tarafindan satin alınmasi,TOKİ ye devredilmesi, stadyum, yüzme havuzu. Kapali salonun da TOKİ nin malı haline getirilmesi yazmıyor.Dolayısıyla bu alışverişin hukuki gecerliligi tartışmalı. 

Bu bilgilerin kaynağı ise Il Genel Meclisi Başkanı Osman Öden, ,,,

OSMAN ÖDEN: "İL GENEL MECLİSİNİN KARARI YOK, VALİ, İNSİYATİF KULLANDI" 

Giresun İl Genel Meclis Başkanı Osman Öden, kamuoyunun merak ettiği Tirebolu'daki konkasör tesisinin yapımı ve ardından bir şirkete satılması konusundaki iddialara kısmen de olsa yanıt verdi.

Ak Parti İl Başkanlığı binasında Başkan Hasan Aydın'la birlikte konuya ilişkin bir açıklama yapan Öden, bununla ilgili olarak yapılan işlemlerdeki sorumluluğun eski Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’e ait olduğunu belirtti.

Tesisin Şahin’in inisiyatifiyle kurulduğunu söyleyen Öden, yaptığı açıklamada, “İl Genel Meclisinin almış olduğu bir kararı yoktur. O günkü sayın vali kendi yetkisini kullanarak ve il özel idaresinin alt yapı yatırım projeleri için genel bütçeden gelen 3 milyon lira para ile insiyatif kullanarak bu tesisi yaptırmıştır" dedi.

Öden basın mensuplarının 'kuruluş kararı olmadan nasıl kuruldu' şeklindeki sorularına,'valinin takdiri' demekle yetindi. 

DSC_9343

MİLDA PAZARLIĞINDA DA SORUMLULUK ŞAJHİN'İN (MİŞ)…

Osman  Öden, Seka Aksu Kağıt Fabrikası arazisinin MİLDA şirketinden 68 trilyon lira karşılığında alınmasıyla ilgili olarak da, Dursun Ali Şahin'i hedef gösterdi. Öden, İl Genel Meclisi'nde Vali'ye ihtiyaç sahiplerine sosyal donatı alanları olan konut yapılması amacıyla yetki verildiğini belirterel, "protokol yapmaya taşınmazları devralmaya ve devretmeye ilin valisi yetkili kılınmıştır. Valiye burada yetki vermiştir. Ama orayı ama burayı alacaksın diye meclis yetki vermiştir” dedi.

Öden, basın mensuplarının “bu yetki kararında MİLDA'nın arazisinin alınması yok, oranın alımıyla ilgili  protokol hangi yetkiyle yapıldı” şeklindeki sorulara ise yanıt vermekte zorlandı. 
Öden, aniden İl Başkanı Hasan Aydın'ın yanından basın toplantısı bitmeden kalkarak  ayrıldı ve böylece Aydını sorulara muhatap bıraktı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir