AktüelGiresun

NURİTTİN KARAN: “CUMHURBAŞKANI ÜRETİCİYİ ÜZDÜ”

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Giresun milletvekilleri kendi aralarındaki kavgayı ve iç çekişmeyi bırakıp fındık üreticinin derdine düşüp, Giresun kalite fındığa hak ettiği değerin verilmesini sağlamalıdır” dedi. Karan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortalama 54 lira olarak açıklanan 2022 yılı fındık taban fiyatını değerlendirdi.

MİLLETVEKİLLERİNE KAVGAYI BIRAKIN ÇAĞRISI

Karan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık fiyatını açıklarken, Giresun’a ve Giresun kalite fındığa karşı bir tavır almasının üreticileri üzdüğünü ifade etti. 2014 yılında dönüm başına 87 dolar olan destek ödemesinin 2022 yılında 11 dolara düştüğünü belirten Karan, “Giresun milletvekillerimiz kendi aralarındaki kavgayı bırakıp, fındık üreticisinin derdine düşmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ise fındık fiyatını açıklarken net fiyat açıklamaması ve Giresun kalite fındığa gerçek değerinde fiyat fakı vermemesi üreticilerimizi üzmüştür. Yıllık üretimi 100 bin tonu bulmayan Giresun kalite tombul fındığımıza gerçek manada bir fiyat fakı verilmesini beklerdik. ” dedi.
“FINDIKTA EMANET RİSKTİR”
Fındıkta emanet uyarısı da yapan Ziraat Odası Başkanı Karan, emanetin bu sezon büyük risk oluşturabileceğini yineledi. Devlet garantisi olmayan kurum ve kuruluşla ile özel sektöre emanet fındık teslim ederken üreticilerin bin düşünüp bir karar vermesi gerektiğini ifade eden Karan şunları kaydetti;
“üreticiler tarafından kurulan FİSKOBİRLİK yıllarca borçsuz ve devlet desteğiyle yönetilmiştir. Ama özerklikten sonra gelen yöneticiler kurumu işlevsiz hale getirmiştir. Şimdi çıkıp, üreticilerimiz bize sahip çıksın, fındığını emanete bize bıraksın diyorlar. Üretici mi size sahip çıkacak? Yoksa siz mi önce üreticiye sahip çıkacaksınız? İlk önce siz üreticiye sahip çıkacaksınız ve AB de coğrafi işaret aldığınız Giresun kalite tombul fındığa fiyat farkı vereceksiniz. Emanete alacak olduğunuz fındıklara da garanti vereceksiniz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir