GiresunManşet Üstü

NURETTİN CANİKLİ TABELASI

Sonunda bu da oldu. Olmayan oldu.

Artık yaşayan ve halen faaliyetlerini sürdüren bir siyasetçimizin adı üstelikte bir eğitim kurumunun tabelasına yazıldı.  
Yani eğitime siyasetçi adı bulaştı.  

Aksu Mahallesi’nde yapımı tamamlanan ve kısa bir süre önce eğitim hizmeti vermeye başlayan yeni İmam Hatip Lisesi binasına Nurettin Canikli’nin adı verildi.
Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi…

Bunu, önceki gün 5. Arapça bilgi ve etkinlik yarışmasının oranın konferans salonunda yapılmasıyla öğrendim.
Çok ayıpladım, yadırgadım…

Bu teklif Canikli’den mi geldi veya O’nu burada görev yaparken çok seven Vali Dursun Ali Şahin mi önerdi o kabul etti  de karar mı alındı veya yeni Vali Hasan Karahan, ‘devlette devamlılık esastır’ palavrasının arkasına sığınarak verilmiş adı cesaret edip değiştirmedi mi bilemiyorum.  Açıklama bekliyorum. Kim hangi gerekçeyle ve neden böyle bir keyfiyette bulundu?..

Bu soruyu soruyorum. Böyle bir hakkım var. Vali Karahan'dan Milli Eğitim Müdürü'nden bilgi bekliyorum.  

Madem illa şahıs adı verilecek Giresun’un yetiştirdiği pek çok ‘Allah rahmet eylesin diyeceğimiz şahsiyetimiz var.

Türk Milli Eğitimi’nde devrim yapan Hasan Ali Yücel var, okulun özelliğinden ötürü oraya adı yakışacak Giresun coğrafyasında yetişmiş pek çok din alimi, şeyh, murit, derviş, Seyid, inanç ve kanaat önderi var.

Neden Canikli ki…

Sadece tek bir neden buldum, aynı dönemden olduğumuz için biliyorum; kendileri bir gurup Alucralı ile Yeniyol’daki İmam Hatip’te okumuştu. Yılmaz Can da oradan mezun.

Yeni-Imam-Hatip-Lisesi_b_14286 (1)

Bu bir nedense ben de Endüstri Meslek Lisesi’ne adımın verilmesini istiyorum. Oranın mezunuyum.
Oldu olacak Akkaya İlkokulu’nun adına da Mehmet Geldi eklensin. Adem beyinkini de Veteriner Fakültesi'nin mandırasına verelim. Canikli memleket büyüğü de Geldi ile Tatlı  memleket küçüğü mü?..

Böyle bir şey olur mu?. Bunun önüne geçilebilir mi?. 2-3 yıl sonra bu o tabelaları indirirlerse ayıp olmayacak mı? Ego tatmini için tabelalara mı kaldınız.

Biz şunu beklerdik…

Sayın Canikli’nin parası çok, devlet bir arsa gösterir kendisi oraya bir okul yaptırıp adını verdirir. Zaten vergiden düşülüyor. Zararı da olmaz.

Hep beraber alkışlarız, bir hizmet yaptı diye takdir ederiz.

Ama devletin parasıyla yapılan okula siyasetçi adı verildiği nerede görülmüş?..

Sadece Rize’de görüldü, Başbakan’ın rahmete gitmiş anasının adını verdiler, kıyamet koptu.  

Bu ikinci bir vakıadır.
Başka örneği yok.

SEKA’yı, Giresun Limanı’nı, Fiskobirlik’i, EFİT başta olmak üzere, gözle görülen eğitim, sağlık, ulaşım ne kadar hizmet varsa bu memlekete kazandıran siyasetçiler böyle bir şeye tenezzül etmediler.

Siz hiç Abdullah-Mehmet İzmenlerin, Nizamettin-Hayrettin Erkmenlerin, Doğan Köymen, İbrahim Ethem Kılıçoğlu,  Galip Zaimoğlu, Mustafa Kemal Çilesiz ve diğerlerinin adını taşıyan tek bir devlet kurumu gördünüz mü?

Birkaç cadde ve sokak var sadece…

 

Kusura bakmayın ama buna tek kelimeyle yalakalık denir.

 

 

Bir yorum

  1. bendenizde 1978 yılında kastamonuda antrenör iken mesut Özkayanın spor mdrü olduğu dönemde Giresuna atandım. binlerce sporcu yetiştirdim. yüzlerce türkiye derecelerine imza atan sporcuları ilimize kazandırdım. Avrupa uluslararası şampiyonlar çıkardı. judoyu taekwondoyu halteri giresuna getirdim. ilimizde uluslararası ve milli yarışmalar organize ettim. antrenör hakem yetiştirdim. bunları giresun basını ve giresunlular biliyor. benim adımında küçük bir salona verilmesini bekliyorum. basın hizmetlerim ve sivil toplum kuruluşu çalışmalarım hariç.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir