logo

reklam
25 Ağustos 2014

NÜKLERE KARŞI KÜREK ÇEKİYOR

Mersin'de ve Sinop'ta kurulması planlanan nükleer santrallere tepki amacıyla Artvin'in Hopa İlçesi'nden kayıkla kürek çekerek İstanbul'a gitmek için 11 gün önce yola çıkan 52 yaşındaki Hüseyin Ürkmez, Giresun'a ulaştı. 

 3.5 metrelik teknesi ile Hopa'dan denize açılan Makine Ressamı Hüseyin Ürkmez, Giresun Kumyalı Balıkçı Barınağına geldi. Burada çevreciler tarafından karşılanan Ürkmez; " Giresun'da 28 yıl önce Çernobil kazası sonrası radyasyon zulmüne uğramıştır. Radyasyon bir hayalet gibi aramızda dolaşmaktadır" dedi.

2491sq8e447f1662k49fj6

Ürkmez, Ülkemizde 1996 yılından itibaren nükleer santral kurma girişimleri olduğunu belirterek şunları söyledi; " 3 Mayıs 2013 tarihinde Japonlar'la işbirliği anlaşması imzalandı. 2023 yılına kadar 12 nükleer santral kurulması planlanmaktadır. Çernobil nükleer faciası bir çoğumuzun hafızasına kazınmıştır. Radyasyonun etkilerinin 5-10 yıl sonra ortaya çıkması halkın kandırılmasını kolaylaştırmıştır.Avrupa ülkeleri vatandaşlarını korumak için her türlü önlemi alırken, Karadeniz Bölgemizde radyasyonlu çay ve fındıkların nasıl tüketileceğine kafa yorulmuştur. Karadeniz insanı balığını, çayını ve fındığını ekmeğini ve sağlığını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Japonya da yaşanan kaza sonrası yayılan radyasyonun, seryum maddesinin okyanus ötesine, Amerika'ya, Kanada'ya kadar ulaştığı düşünüldüğünde dünyanın hiç bir yeri nükleer santral için elverişli değildir. Yaşamak için nükleer santrale karşı çıkmalıyız. Akdeniz'de Akkuyu, ya Karadeniz'de Sinop'a kurulacak nükleer santraller 3 tarafı denizle çevrili ülkemizde deniz canlılarını yok edecektir. Buradan bizi yönetenlere çağrıda bulunuyorum. Başımıza yağan rahmetten, üzerine bastığımız topraktan, soluduğumuz havadan korkmak, kaçınmak istemiyoruz. "Giresun'dan öğleden sonra ayrılan Hüseyin Ürkmez, Bulancak Balıkçı Barınağı'nda konakladıktan sonra sabah erken saatte yoluna devam edecek. Bir ay sonra İstanbul'da olmayı planlayan Ürkmez, Ortaköy'de karaya çıkarak gezisini noktalayacak.

Nükleersiz yaşam için yola çıkan Hüseyin Ürkmez nükleersiz.org sitesinden takip edilebilir.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?