Giresun

MUSTAFA ŞAHİN’E ‘KİMİN ADAMISIN’ SUÇLAMASI

Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin’in amacı dışında faaliyet gösterdiğini iddaş ederek tepki gösterdi.

Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, amacı dışına çıkan Fındık Üretici Birlikleri’nin kapatılarak, Ziraat Odalarına bağlanması gerektiği kaydedilerek, üretici birliği adı altında faaliyet gösteren Keşap Fındık Üreticileri Birliği’nin amacından saparak, fındıkta güçlü bir alıcının değirmenine su taşıdığı belirtildi.

Açıklamada  şu ifadelere yer verildi; “Her platformda fındık ve fındık üreticisinin hakkını savunan, devletle üretici arasında köprü vazifesi gören ve vahşi kapitalizm karşısında dik duran Ziraat Odalarını, üretici üzerinden nemalanan bir kurum gibi gösterilmesini temsil ettiğimiz binlerce üreticimiz adına kabul etmiyoruz. Bugün bizi eleştirenler daha düne kadar Ziraat Odaları yönetimlerinde görev aldıklarını unutmasınlar. O zaman Ziraat Odaları iyiydi de, şimdi mi kötü oldu? Fındık veriminin artırılması ve üretici adına faaliyet gösterdiklerini savunan birliklerini asıl kimin adına faaliyet gösterdiklerini açıklamaya davet ediyoruz. Birkaç üreticiye iyi tarım adı altında çuval dağıtarak kime hizmet ediyorsunuz? Üreticiye şirin gözükerek, üreticiye mi yoksa alıcılara mı hizmet ediyorsunuz? Ziraat Odaları olarak sizi faaliyet gösterdiğiniz kurumu bir alıcının taşeronu gibi değil, üretici birliği gibi yönetmeye, fındıkta onlarca sorun varken, suni gündemle Ziraat Odaları’nı eleştirmek yerine üreticinin sorunlarına destek vermeye bekliyoruz.”

Giresun Ziraat Odası İl Koordinasyon Kurulu, fındık fiyatlarında yaşanan düşüşe ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Üreticinin emanetine ihanet eden alıcılar, geçen sezon fındık fiyatı yükselsin diye boy boy beyanat verirken bu sezon nedense tam tersini yapıyor. Çünkü geçen yıl 14-15 liraya satın aldıkları fındıkları 20 liraya satıp daha fazla para kazanacaklardı. Ama bu yıl emanete aldıkları fındıkları ucuza kapatmak için çıtları çıkmıyor, fındık fiyatı 17-18 görmesi halinde kaçmayı planlayanlar birde üstüne üstlik Ziraat Odaları’nı suçluyorlar. Fındık fiyatının yüksek olmasından neden rahatsız oldukları apaçık ortadadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir