logo

reklam
20 Ekim 2017

MÜFTÜLÜKLERDE RESMİ NİKAHA CHP TEPKİLİ

MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU, “MEDENİ KANUNLA ELDE EDİLEN HAKLAR ORTADAN KALDIRILMAK İSTENİYOR” DEDİ 

Müftülüklerde de nikah kıyılmasını önünü açan madde TBMM Genel Kurulu'nda, görüşülerek AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi.

Tasarının görüşmeleri sırasında CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu da bir konuşma yaptı. Maddenin, devrim yasalarına ve laikliğe, Anayasa’ya aykırı olduğunu belirten Bektaşoğlu, konuşmasında “bu madde cumhuriyetimizin kadınlara tanıdığı medeni haklara açık bir saldırıdır” dedi.

“İKİ NİKAHLI AİLE TİPİ TOPLUMU AYRIŞTIRIR. KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİK ÖZENDİRİLİR”
Milletvekili Bektaşoğlu, şunları söyledi: “Bu yetkiyle hakları olan aile içinde eşit konumda olan Türk kadını kimliği yok ediliyor, resmi nikahlı, müftülük nikahlı diye iki tip aile kavramı yaratılmak isteniyor. Kadınlar ve aileler ayrıştırılıyor. Bu tasarıdaki madde yasalaşırsa, resmi olmayan nikah özendirilecektir. Çünkü böyle bir yetkinin din görevlileri tarafından kullanılmasıyla küçük yaşta evlilikler, kız çocuklarının zorla evlendirilmesi artacaktır. 18 yaş altındaki çocuklara müftülüklerde dinî nikâh kıydırılıp ‘yaşı tutunca resmî nikâhını kıyarız’ demenin yolu açılacak, böylece kayıt dışı evlilikler gerçekleştirilebilecektir. Şiddete, tecavüze, tacize uğrayanların mağduriyeti ve suçlunun cezalandırılması yasayla değil, bu tür evlendirmelerle giderilmesi gündeme gelecektir”.

“TASARIYI GERİ ÇEKİN, TÜRKİYE’Yİ GERMEYİN”

“Tepkiler üzerine geri çektiğiniz tacizciyi, tecavüzcüyü koruma yasası yerine şimdi onları mağdurlarıyla müftülükte evlendirmek mi istiyorsunuz?” diye soran CHP Milletvekili Bektaşoğlu, ”bırakın kadınlarla onların elde ettiği haklarla uğraşmayı. Bırakın bu kadın düşmanlığını. Toplumu ikna edemediğiniz bu maddeyi geri çekin, Türkiye’yi daha fazla germeyin. Onların sorunlarını çözmek için politikalar geliştirelim” ifadesinde bulundu.

Bülent Bektaşoğlu, maddenin iptali için mücadele eden kadın kuruluşlarını da unutmadı ve,”hakları için onurluca mücadele eden kadınlarımızı, kapı kapı dolaşarak bu tasarının iptali için imza toplayan Giresunlu kadınları, partimizin kadın kolları başkan ve yöneticilerini, bu ülkenin bütün analarını saygı ve sevgiyle selamlıyor ve onları destekliyorum” dedi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?