GenelGiresunManşet Üstü

MİLLETVEKİLİ ERZURUM’DAN AKP’Lİ BAKANA SERT TEPKİ

MHP Milletvekili Dr. Orhan Erzurum, “Giresun’a kurulması planlanan Diş Hekimliği Fakültesi, AKP’li Milli Eğitim Bakanı tarafından engellenerek Giresun cezalandırılıyor mu?” dedi.

Erzurum, YÖK tarafından onaylanan Giresun Diş Hekimliği Fakültesi’nin AKP’li Milli Eğitim Bakanı tarafından engellenmesini ilimize ihanet olarak niteledi.

Konu ile ilgili olarak önceki gün Rektör Prof. Dr. Aygün Attar’dan detaylı bilgi alan Erzurum, “Üniversite senatosunun aldığı bir karar ile Giresun’a bir Diş Hekimliği Fakültesi kurulması için YÖK’e bir müracaatı varmış. Konuyu inceleyen YÖK onayını vermiş. Üzülerek öğrendik ki Milli Eğitim Bakanlığı bu fakültenin kurulmasını reddetmiş. Rektör Attar’ı ziyaretimizde bu konuyu öğrendik. Kendisi de bu konuyla ilgili duyumlar aldığını, gerekçeli kararın kendisine ulaşmadığını söyledi” dedi.

Diş Hekimliği Fakültesinin yasal olarak kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığına ekstra bir yük getirmediğini, bakanlığın planlamasında bir sıkıntı oluşturmayacağını ve bu engellemeye de bir anlam veremediklerini vurgulayan Milletvekili Erzurum, “Giresun’a kurulması planlanan ve YÖK’ün de onay verdiği Diş Hekimliği Fakültesi engellenerek Giresun cezalandırılıyor mu? Bunu öğrenmek istiyoruz. Bu tür yatırımların önünün halen daha iktidarı devam eden parti tarafından engellenmeye çalışılması Giresun’a yapılan bir ihanettir. Bunun mutlaka çıkıp birilerinin açıklaması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

7 Haziran öncesinde Giresunlu Bakan Nurettin Canikli’nin bir beyanatı olduğuna dikkat çeken Dr. Erzurum, şunlara yer verdi; “Seçim öncesi, ‘Giresunluya müjde, Diş Hekimliği Fakültesinin kararını YÖK’ten çıkardık’ diyorlardı. Kendisi ile alakası olmamasına rağmen böyle bir haber veriyor, ‘7 Haziran’dan sonra da temelini atacağız’ şeklinde konuşuyorlardı. Maalesef kendi kabine arkadaşı ve partisinin bakanı tarafından bu yatırımın Giresun’a gelmesi engelleniyor. Bunu şiddetle kınıyoruz. Şu an görevi devam eden AKP yetkililerini göreve davet ediyoruz. Giresun’un önünü kesmesinler gelişimini engellemesinler. Bu Giresun ve üniversite için çok ciddi bir yatırımdır. Bir an önce Milli Eğitim Bakanlığından bunun geçmesini sağlasınlar.”

Konunun takipçisi olacaklarını ve bunu gündemden düşürmeyeceklerini belirten MHP Milletvekili Dr. Orhan Erzurum sözlerini şöyle tamamladı; “Giresun kamuoyuna da sürekli konuyu hatırlatacağız. Giresun’a ihanet olarak görüyor ve bir an önce de düzeltilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bütün Giresun halkıda bu kararın Milli Eğitim Bakanlığından çıkmasını bekliyor. Bu konuda Bakanlığı halen devam eden Nurettin Canikli’yi göreve davet ediyoruz. Kendi kabine arkadaşına lütfen söylesin, Giresun’un önündeki yatırımları engellemesin.

Seçim öncesi dünya kadar gereksiz ve göstermelik sözde açılış yaptılar, bunu da bir an önce halletsinler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir