Giresun

MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU’NDAN TBMM’DE LAİK EĞİTİM DERSİ

CHP'li Bektaşoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığı devre dışı bırakılıyor, paralel bir yapı oluşturuluyor” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, TBMM’nin önceki geceki oturumunda, Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi olarak; CHP Gurubu adına, görüşülmekte olan Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı bir konuşma yaptı. Tasarıyı sert cümlelerle eleştiren Bektaşoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığı devre dışı bırakılıyor, paralel bir yapı oluşturuluyor” dedi.

“LAİK, BİLİMSEL EĞİTİM AKP DÖNEMİNDE SALDIRIYA UĞRADI”

AKP’nin uyguladığı eğitim politikalarıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün temellerini attığı, Türk milli eğitim sisteminden, hızla uzaklaşıldığını belirten milletvekili Bektaşoğlu, “Dindar ve kindar muhafazakâr nesiller yetiştirme amaçlı bu adımlar, ülke geleceğimiz açısından son derece sakıncalıdır. Maarif Vakfı Kanun Tasarısı bunun en yakın örneği olabilecek niteliktedir. İktidar bu tür tasarılarla sadece eğitim sistemimizle değil, ülkemizin geleceği ile oynamaktadır. Laik, bilimsel ve çağdaş eğitim, hiçbir dönemde bu kadar saldırıya uğramamıştır” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın politikasını Bilal Erdoğan’ın TÜRGEV’inin, İlim Yayma Cemiyeti, Önder, Zehra Vakfı, Ensar ve Birlik Vakıfları gibi vakıf, sendika ve derneklerin belirlediğini iddia eden CHP Milletvekili Bektaşoğlu, “Milli Eğitim Bakanlığı tamamen devre dışı kalmış, yönetme erkini kaybetmiş iradesini ve gücünü yandaş vakıf ve cemaatlere teslim etmiştir” ifadesini kullandı.

BİLAL ERDOĞAN GÖLGE MİLLİ EĞİTİM BAKANI MI, NEDİR BU TÜRGEV SEVDANIZ?

Bektaşoğlu, konuşmasında eğitimin, atanamayan öğretmenler başta olmak üzere çeşitli sorunları bulunduğunu dile getirerek “Sayıları 300 binlere ulaşan atanamayan öğretmenlerin psikolojik, sosyal ve ekonomik durumu içler acısıdır. Ancak seslerini duyan kimse yoktur. Türkiye’de öğretmen açığı, derslik açığı var, öğretmenler işsiz. Tüm bu sorunlar ortada iken; hiç gereği ve anlamı yokken, milli eğitime hiçbir katkısı olmayacak bu tasarıyı neden getirmektesiniz?

Zaten adalet sadece sizin adınızda var. Kalkınma da yandaşlara var. Amacınız Türkiye’de eğitimin kalitesini yükseltmek değil, eğitim içerikli vakıflar üzerinden havuz yaratmaktır. TÜRGEV örneği durumun ispatıdır. Ver ihaleyi al bağışı sisteminin merkezinde TÜRGEV durmaktadır. TÜRGEV adına Bilal Erdoğan’ın il il dolaşması, gittiği illerde valilerce karşılanması ve okul müdürleri ile toplantılar yapmasını da yaşadık ve gördük iktidarınızda. Hepimizin aklına acaba perde arkasında Milli Eğitim Bakanı Bilal Erdoğan mı sorusu geldi. Nedir bu TÜRGEV sevdanız?” diye sordu. 

“Vakıf yasa tasarısıyla ABD’nin yeşil kuşak projesi uygulanıyor, Fetullah Gülen’in eğitim modeli yasallaştırılıyor, “diyen Bektaşoğlu, Vakıf tasarısıyla vakıf organlarında görev alan kişilere diplomatik pasaport verilmesini öngörüldüğünü, vakfın eğitim kurumlarında görev alacak eğitimcileri yetiştirme görevinin de üniversiteler yerine vakfa devredildiğini belirtti.

“ÇOCUKLARIMIZI VAKIFLARDAKİ BASKI,ŞİDDET VE TACİZLERDEN, GERİCİ, YOZ, ÇAĞDIŞI EĞİTİMDEN KURTARMALIYIZ”

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, konuşmasında şunları söyledi:”Eğitimde temel referansımız, Anayasanın 2. maddesinde yer alan, ‘cumhuriyetimizin niteliklerine uygun nesiller yetiştirmek olmalıdır. Milli eğitime, vakıf üzerinden paralel bir eğitim sistemi yaratmak, Atatürk’e, cumhuriyete ve onun ilkelerine ve anayasaya aykırıdır.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu tasarıya karşıyız. Çünkü biz çocuklarımızı kontrolsüz, denetimsiz bırakarak palazlanmasına göz yumduğunuz vakıflardaki baskı, şiddet ve tacizlerden gerici, yoz çağdışı eğitimden kurtarmak istiyoruz”

Bülent Bektaşoğlu’nun konuşması sık sık CHP milletvekilleri tarafından alkışlarla kesildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir