Giresun

MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU: FINDIĞIMIZ UCUZA GİTMEMELİ

CHP Milletvekili Bektaşoğlu, 2015 fındık sezonu öncesinde Giresun Ziraat Odası’nı ziyaret ederek için bol kazanç dileklerini iletti.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, oda yöneticileriyle birlikte Bektaşoğlu’na fındıkta yaşanan gelişmeleri anlattı. 25. Dönemde kendilerini ilk ziyaret eden milletvekilinin Bektaşoğlu olduğunu  dile getiren Karan, ”TBMM’deki çalışmalarınızda size ve diğer milletvekillerimize her türlü desteği sağlamak istiyoruz. Şu anda en önemli sorunumuz rekolte konusunda yapılan spekülatif açıklamalardır. Öyle abartıldığı kadar fındık yok.  ” dedi.
Başkan Karan, fındık sezonunun 15 TL ile açılmasını  istediklerini söyledi.

DSC_6215

BEKTAŞOĞLU:TBMM’DE HER FIRSATTA FINDIĞI SAVUNACAĞIM

Milletvekili Bektaşoğlu ise, s eçim bildirgesinde fındığı yer veren tek partinin CHP olduğunu, genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu yönde açıklamaları olduğunu hatırlatarak “bir fındık üreticisi, fındığın başkenti Giresun’un milletvekili olarak hep yanınızda ve yakınınızda olacağım. TBMM’de her fırsatta fındığı savunacağım. Partimizin “fındık hak ettiği değerde alınıp satılan bir ürün olacaktır” tahhüdüne uygun davranacağız. Bunun için fındığın paydaşlarıyla birlikte çalışmalar yapacağız” dedi.

“fındıkta istikrarlı , tutarlı ülke menfaatlerin ön planda tutan, üreticiyi koruyan bir politika istiyoruz” diyen Bülent Bektaşoğlu,şunları söyledi:”  Ülkemizin fındığın üretiminde söz sahibi ama pazarında hakimiyeti yok.  Avrupalı alıcılar Türkiye’ye 2.5 Milyar dolarla sınırlandırılmış bir gelir öngörüyorlar. Bazı merkezlerden maniplasyon ve spekülasyonlarla bu rakam üzerinden üzerinden fiyat oluşturuluyor. Oysa fındıktan kendileri 70-80 milyar dolarlar kazanıyorlar. Bu adaletsizlik ortadan kalkmalı. Gördük ki fiyat 20 TL’ye de çıksa alıcısı ve tüketicisi var.  Neden o zaman ucuza satalım? Bunun için başta üreticiye sorumluluk düşüyor”.

CHP Milletvekili,”Fındığın bütün tarafları üretici, Borsa, Fiskobirlik, Ziraat Odası, manav, ihracatçı,sanayici ve biz siyasetçiler bir araya gelerek ürünümüze sahip çıkacağız. Bölgemizin ekonomisinin çarkı fındıktan gelen gelirle dönüyor. Fındık ne kadar çok gelir getirirse o kadar da refah düzeyimiz yükseliyor, insanlarımız mutlu oluyor ” diye konuştu.

DSC_6220

KIRAN DOSYA SUNDU

Ziyaret sonunda Nurittin Karan, fındıkla ilgili  bilgiler, istek ve beklentilerinden oluşan bir raporu CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’na sundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir