logo

reklam
12 Ocak 2018

MİLLETVEKİLİ BEKTAŞOĞLU: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İŞGAL ALTINDA

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, “Bugün ülkemizde basın özgürlüğü iktidarın işgali altındadır” dedi.

Bektaşoğlu’nun mesajı şöyle: AKP,  tek adamın sevk ve idaresindeki iktidarını ve varlığını sürdürmek için OHAL, KHK ve bağımlı yargıyla kurduğu düzenini en çok da basın özgürlüğünü ortadan kaldırmak için kullanmaktadır.
Bu düzen üzerinden baskılar, tehdit, şantaj ve soruşturmalarla, gözaltı, tutuklama ve cezalarla, gerçek gazetecilerin mesleklerini sürdürme, haber yapma, düşüncelerini açıklama ve toplumda kanaat oluşturma hakları ellerinden almıştır.
Bunun yerine sahipleri ihaleler kovalayan tek yanlı, yanlış, çarpıtılmış haber ve yorumlarla sadece algı yaratmakla görevlendirilmiş ve ne yazık ki; ‘yandaş’, ‘yalaka’, ‘kalemşör’, ‘satılmış’, ‘besleme’, ‘havuz’ gibi isimlerle anılan bir medya oluşturulmuştur. Dolayısıyla halkın yaşanan gerçeklerden haberdar olma, bilgilenme, doğruları öğrenme hakları da engellenmiştir.

Bugün ülkemizde basın özgürlüğü iktidarın işgali altındadır.
Anayasa korumasındaki bu özgürlüğün kullandırılmaması, engellenmesi demokrasinin ortadan kaldırılmasıdır.
Bu tespitin en önemli kanıtı ise, uyduruk gerekçelerle hazırlanan iddianameler, bilgisiz belgesiz yaratılan suçlar, davalar, kapatılan, dergi, gazete ve TV’ler, 200 dolayında gazetecinin çeşitli gerekçelerle cezaevlerinde tutulmasıdır.
Ahmet Şık, Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticileri ve milletvekili arkadaşımız Enis Berberoğlu bu dönemin simge isimlerindendir.
Bu türden basın davaları derhal sona erdirilmeli ve sadece gazetecilik yaptıkları için iktidar tarafından tutsak alınan gazeteciler serbest bırakılmalıdır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?