Giresun

MHP’DEN ‘ÇAN KULESİ’ TEPKİSİ

Eski belediye başkanlarında Kaptan Yorgo Andriades'in Valilik Konağı yanında bulunan ve zamanla yıkılarak ortadan kaldırılan Metemorfoz Kilisisesi'nin çan kulesine benzeri olan saat kulesinin yarattığı tartışma sürüyor.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı İbrahim Dizdar, Giresun Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı'na konulan saat kulesine gösterdi.

Dizdar yayınladığı basın açıklamasında; “Türk İslam örf ve adetlerine, kültürüne yakışmayan anıt, adı ne olursa olsun Hristiyan kültürüne özentiden başka bir şey değildir. Bu bir ayıptır. Bu ayıbın Belediye Başkanlığı da yapan Milli Mücadele kahramanımız Topal Osman Ağa’nın makamında oturan Kerim Aksu’ya yakışmamaktadır” ifadelerine yer verdi.

“Osman Ağa meydanına yapılan düzenlemeyi parti olarak çeşitli eksiklikleri olmasına rağmen desteklemiştik. Lakin akabinde yapılan bu tür girişimler Giresun’un ve Giresunlunun kalbine hançer gibi saplanmıştır” diyen Dizdar açıklamasında şunlara yer verdi; “1920 yılında Topal Osman Ağa tarafından yıkılan bir anıtın yine kendisi ile aynı adı taşıyan Osman Ağa Meydanının kalbine dikilmesi ölümünün sene-i devriyesinde ona ve onun nezdinde milli mücadele kahramanlarımıza hakaretten başka bir şey değildir. Giresun’da geçmişe ait simge aranıyorsa bir dönem yer alan Metamorfoz Kilisesinin Çan Kulesinden başka eserler istenirse bulunabilir. Bu yanlıştan derhal dönülmeli ve Giresun halkından özür dilenmelidir. Netice itibariyle; Giresun halkının Çan kulesi görünümlü eserlere ihtiyacı yoktur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir