GiresunManşet Üstü

MERYEM ANA KAYA KİLİSESİ KAPATILDI

HABER-FOTO:UFUK KEKÜL

Giresun'daki tarihi ve doğa gibi turistik değerler ortaya çıkarılması geciktiriliyor.  Buna son örneklerden birisi de, Giresun Kalesi'nin altında bulunan kaya kilisesi. Kilisenin  restorasyon çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Ancak ödenek yetersizliğinden çevre düzenlemesi ve dış cephesinin resterasyonuyapılamadı.

IMG_9262

Kilisesin kapısı kilitli tutuluyor ve yerli yabancı turistler ziyaret edemiyor.

Yerli ve yabancı turistlerin yavaş yavaş gelmeye başladığı bu günlerde Karadeniz Sahil Yolu'nun hemen kenarında bulunan ve ulaşım için ziyaret edilmesi kolay olan Kaya Kilise'ye gelenlerin kapıdan geri dönmesi tepki çekiyor.

DSC_7956

ZİYARETÇİLER KAPIDAN GERİ DÖNÜYOR

Alınan bilgiye göre; Mülkiyeti Milli Emlak'a ait olan  Kaya Kilise Vali Dursun Ali Şahin döneminde restorasyon ve onarım için İl Özel İdaresi'ne devredildi.  15 bin liraya İhalesi yapılarak iç kısımdaki çalışmalar tamamlandı. Vali Şahin, Kaya Kilise'nin çevre düzenlemesi, etrafına, gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarını giderebileceği alanlar için ise yap işlet modelini tercih etti.  Ancak bugüne kadar talep olmadı. Kilise de bu haliyle kaderine terk edildi.

20120101_032351

 

M.S 2.YÜZYILDAN KALMA EN ÖNEMLİ ESERLERDEN BİRİSİ 

 Eski lonca üzerinde,Hıristiyanlığın bölgemizde yeni yayılmaya başladığı yıllarda M.S 2.Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Meryem Ana Kaya Kilisesi'nin, gizli geçitle kale yolundaki Pontus döneminde ziyaretgah olan Kufa Kuyusu'na açıldığı biliniyor. Ayrıca tapınağın üç katlı olduğu ve şifahane olarak kullanıldığı yazılı kaynaklarda yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir