AktüelGiresunUlusal

MEMURLAR YAZ KIYAFETİNİ DOLAPLARA KALDIRACAK

Memur, sözleşmeli personel, geçici personel ve hizmetlilerin yaz kıyafeti uygulaması 13 Eylül 2013 tarihinde sona eriyor.

 15 Mayıs 2013 Çarşamba günü başlayan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan personelin yaz kıyafeti uygulaması 16 Eylül 2013 Pazartesi günü sona eriyor.
Memurlar bu tarihten itibaren “ Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin “ 5. Maddesinde belirtildiği şekilde giyinecekler.
İşte o maddede yazılanlar:

(a) fıkrası geğince; bayanlar; “ Elbise, pantolon, etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve / veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafetleri varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır. Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.”

(b) fıkrası gereğince Erkekler ;“ Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasında kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir. Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.” hükümlerine uyulacaktır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir