GiresunManşet Üstü

MELİKOĞLU’NDAN GAZETECİLERE DAVA…

Giresun’un Görele ilçesinin Ak Partili Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu, ‘şahsiyet hakkıma haksız yere tecavüzde bulundu’ diye Giresun Gazeteciler Derneği(GGD) Başkanı Bekir Bayram hakkında 5 bin TL’lik tazminat davası açtı. Bayram, Melikoğlu’nun derneğin yaptığı basın açıklamasını yargıya taşıyarak dava konusu yapmasını ‘eleştiriye tahammülsüzlük’ olarak nitelendirdi.

GGD AÇIKLAMASINDA BAŞKANI ‘MEDYA ETİĞİNİ BOZDU’ DİYE ELEŞTİRİNCE…

Gazeteciler Derneği, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, seçim sürecinde gazeteci-siyasetçi ilişkisinin etik değerlere saygı çerçevesinde kurulması gerektiğine vurgu yaptı. Dernek Başkanı Bekir Bayram, açıklamasında, gazetecileri, şimdiye kadar olduğu gibi önümüzdeki süreç içinde de daha dikkatli, özenli meslek etiğini ve ahlakını ön planda tutan objektif, tarafsız, her siyasi partiye eşit duran yayın anlayışı içinde davranmaya davet etti.

Bayram, aynı açıklamasında siyasi partiler ve adaylarının da medya etiğini bozmaya yönelik davranışlardan kaçınmaları gerektiğini belirtti.

GGD Başkanı Bayram açıklamasının sonunda ise; Görele Belediyesi’nin vergi borcunu haber yapan aynı zamanda yönetim kurulu üyesi de olan gazeteci Ahmet Bilge’nin,  Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu’nun çıkmasına destek verdiği haftalık bir gazetede ‘ilçesini rezil eden gazeteci’ olarak gösterilmesini eleştirerek, bunu medya etiğini bozmaya yönelik bir tavır olarak değerlendirdiklerini söyledi.

DSC_8782

AÇIKLAMA YAPMADI MAHKEMEYE KOŞTU

Açıklamanın basında yer almasının ardından Başkan Melikoğlu da, avukatı aracılığı suç duyurusunda bulunarak, “bana hakarette bulunuldu, kişilik haklarım zedelendi” dedi ve dava açılmasını sağladı. 
Görele Asliye Hukuk Mahkemesi’ne gelerek yazılı savunma yapan GGD Başkanı Bekir Bayram, yaptığı açıklamada ” Bay Başkan, hakkındaki iddiaları basın açıklaması yaparak yanıtlamadı. Kamuoyunu aydınlatmadı. Kaldı ki biz direk olarak kendisini muhatap almış da değiliz” dedi

Bayram, şunları söyledi:”Görele gibi çağdaş bir kenti yöneten ve yeniden yönetmeye talip birisinin eleştiriye tahammülü olmasını,  tavır almak yerine basın özgürlüğüne saygı çerçevesinde yol ve yöntemler belirlemesini beklerdik. Kendisi GGD başkanını mahkemeye veren ilk haber kişisi olma unvanını(!) elde etmiştir.  Kendisiyle hukuk yoluyla hesaplaşmak, meslek onurunu savunma açısından da önem kazanmıştır” DSC_8789

GGD Başkanı Bekir Bayram’ı adliyede dernek yönetim kurulu üyeleri Namık Baltaoğlu, İsmet Küçükbayrak, Ahmet Bilge ve Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Üst Kurul Delegesi Ufuk Kekül’le, Görele’li gazeteciler de yalnız bırakmadı.  

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir