GenelGiresunSiyaset

MEHMET YILMAZ’DAN REZİDANS VE AVM TEPKİSİ

İl Genel Meclisi CHP Gurup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, mecliste Giresun’un işsizlik sorununa dikkat çeken bir konuşma yaptı.  

Giresun’un 20 yıl önce  yaklaşık 10 000 kişinin istihdam edildiği sanayisi ve çalışma hayatı olduğunu söyleyen Yılmaz “Seka-Aksu kağıt fabrikası,Adel,Petma,Sunta,Süt fabrikası,FKB Entegre,Liman İşletmeleri,Petrol  Ofisi,Tekel Başmüdürlüğü,Orman Tamirhane,Başkan Gıda,Fatoğlu ve daha onlarca kapanan fındık fabrikaları. Bugün  resmi rakamlarla 32 000 işsizi olan Giresun’un kaybettiği bu  istihdam alanlarının yerine,  İkame etmeye çalıştığımız istihdam modeli nedir?  Örneği    TOKİ eliyle SEKA fabrika alanına konut, karşılığında Atatürk Stadının ve Kapalı salonun yerine REZİDANS VE AVM’ler. Yani  alıışveriş merkezleri.   Zaten kapanan işyeri sayısı % 12 ile Türkiye Şampiyonu olan Giresun esnafına,  bir şamarda Kamu arazilerine AVM yaptıran AKP Hükümetinden gelecek” dedi.

Fındıkta yaşanan gelişmelere de dikkat çeken Yılmaz, rekolte düşüklüğünün yoksulluğu daha da artırdığını belirterek “ Acilen ,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının  fındık rekolte tahmini revize edilmeli ve gerçek rekolte ilan edilmeli. Yine fındıkta taban fiyatı belirlenmeli. Yoksa fındık fiyatı alıcı tröstlerin iki dudağı arasında kalmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Yılmaz konuşmasını “Umarım, yapacağımız bütçe ile varsa, hükümetin göndereceği  paralarla en azından Özel idareden uzun süredir 40-50 milyon olduğu söylenen esnaf alacağı ödenir de Giresun ticaret yaşamı hafifte olsa bir soluk alır” diye bitirdi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir