logo

reklam
22 Kasım 2017

MEHMET YILMAZ’DAN MURŞİT GÜREL’E SUÇLAMALAR

Giresun İl Genel Meclisi CHP Gurup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, meclis başkanı Murşit Gürel’in idareye ait mülk satışı kararını ‘mirasyedi anlayış’ olarak nitelendirdi. 2018 yılı bütçesinin kabulü sonrasında yazılı bir açıklama yaparak değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, tahsisli ödeneklerin başka işlerde kullanıldığı iddiasında bulundu. 
Stratejik planı Giresun’un  ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak diye eleştiren  Mehmet Yılmaz “bu plan ne kadar kötü olursa, buna bağlı yapılan yıllık Performans Planları ve yıllık bütçe planları o denli plansız ve yetersiz olur. Çünkü görüştüğü müz “Performans planı”nın hedefleri bir yandan stratejik plandan etkilenirken diğer yandan da “Bütçe planından” etkilenmektedir. Aralarında doğrudan ilişki vardır. Bugüne kadar da 2015-2016-2017 planları hep böyle olmuştur. Şimdi de 2018 Performansı ve 2018 Bütçesi de böyle sonuçlanacaktır. Bir defa bütçelerimiz gerçekçi değil, ek bütçe yapsak bile idarenin ödenek üstü harcama yapması kaçınılmaz. Tabi ki devamında yeniden borçlanma zorunluluğu doğacaktır. Her yıl adı tahmini olan bütçemiz, asla tahmin edileme yen bütçe olarak sonuçlanıyor. % 300 lere varan sapmalarla tahmini bütçe olabilirmi?”diye sordu. 

"NAKİT AÇIĞI 140 MİLYON"..
Murşit Gürel’i bütçeyi başka amaçlarla ‘faydasız işlerde’ kullanmakla suçlayan Yılmaz, “bu yasak olan amaç dışı harcamalar sonucunda sadece 2016 yılındaki nakit açığının 139.394.555,44 TL. olduğu  görülmektedir. 2017 ve 2018 yıllarında bu rakamların daha da büyüdüğü ve büyüyeceği aşikardır” dedi. .
Yılmaz, açıklamasında önceki Vali Hasan Karahan’a harcamaları için kredi kartı verilmesi konusuna da değindi. CHP’li yılmaz “yazılı ve sözlü önergelerimize idareden gönderilen cevap tam bir facia ve bu meclise yani sizlere saygısızlıktır. Çünkü gelen bir imzasız pusuladan ibaret, basına gönderilen bilgiler de bu muhatabı belli olmayan, imzasız pusuladaki bilgilerdir.5302 sayılı yasaya göre verdiğimiz önergelere verilen bu gayriciddi yanıtı kınıyorum” ifadesini kullandı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?