GiresunManşet Üstü

MEHMET YILMAZ’DAN LİMAN LOBİSİ ÖNERİSİ

Milletvekilliği döneminde "Bana proje getirmiyorlar" diye dert yanan Bakan Nurettin Canikli'ye bakanlığının sorumluluk alanıyla ilgili makul ve mantıklı bir öneri geldi. Canikli'nin Bakanlığının ve siyasi hayatının son döneminde Giresun'a hizmet fırsatı doğuran öneri, CHP'den geldi.İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, halen işlevsiz durumda bulunan Giresun limanının ilin ekonomisine katkı sağlayacak faaliyetlerde bulunması gerektiğini belirterek,önerilerde bulundu.

DSC_2122

GİRESUN LİMANI GÜMRÜKLÜ MOBİLYA İHTİSAS LİMANI OLSUN 

Mehmet Yılmaz, mecliste yaptığı konuşmada, Eğribel’in Giresun’u Doğu-Güneydoğu ve İçanadolu’ya bağlayacağını ve bu nedenle stratejik düşünerek limandan yararlanılması gerektiğini belirtti.

Yılmaz şunları söyledi: “Giresun’un iki önemli ulaşım yolu bulunmaktadır. Bunlardan birisi İran’a kadar ulaşan ve yörede İran yolu olarak bilinen Tirebolu-Gümüşhane karayoludur. Diğeri de 850 kilometrelik Şebinkarahisar yoludur. Bu yol, Eğribel geçidi yapılması halinde daha aktif ve işler hale gelecektir. Bu yolda Akdeniz’e açılan kapımız olacaktır. Limanımızla Mersim Limanı’nın kardeş liman olmasını bunun için istiyoruz.  Bununla birlikte limanımızın mobilya sektöründe faaliyet göstermesi için çalışma başlatmalıyız. Gümrüklü Mobilya İhtisas Limanı statüsüne kavuşturulursa, özellikle bu sektörde söz sahibi olan Kayseri ili limanımızı kullanacaktır.

Çünkü Kayseri başta olmak üzere Sivas gibi illerimizin Kuzeydeki ülkelere ihracatı için limanımızı kullanmaları avantajları olacaktır. Bu konuda Kayseri ve Sivas gibi illerimizle işbirliği yapıp onlara limanımızı açmalıyız. Bunun için meclisimiz önderlik yapmalı, TSO, GESOB ve diğer STK’ları bu çalışmanın içine katmalıyız. Ordu’nun limanı olmadığı halde bu çalışmaya başladığını ifade etmek isterim. Bizim ise elimizde bulunan limanı değerlendirerek mobilya sektörüne açmak için lobi faaliyetleri yürütmeyi öneriyoruz.”

Yılmaz’ın bu önerisine AKP Gurubunun da sıcak batlığı görüldü. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir