logo

reklam
07 Şubat 2018

MEHMET YILMAZ’DAN DEMİRYOLU İÇİN PLATFORM ÇAĞRISI

Giresun İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanvekili Mehmet Yılmaz, sorunların çözümü ve bu konuda çalışmalar yapmak için Vali Harun Sarıfakıoğulları önderliğinde platform kurulması gerektiği yönünde çağrı yaptı.

Yılmaz, İl Genel Meclisinin Şubat ayı toplantılarında gündem dışı söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

 Demiryolu güzergahının Gümüşhane üzerinden Trabzon’a bağlanacak olması yönündeki açıklamaların kendilerini üzdüğünü kaydeden Yılmaz, 2014 yılından bu yana konuyu gündeme getirdiğini ve mutlaka çalışmalar yapılması gerektiğini söylediğini hatırlattı.

 “Giresun’un sıçraması, her alanda gelişebilmesi için ortaya koyduğumuz bir stratejik kurtuluş reçetesi, bir saç ayağı benzetmesi stratejiden sık sık söz ediyoruz” diyen Yılmaz, “Bu stratejinin temelinde biliyorsunuz bir yanda Giresun’umuzun Doğu ve İç Anadolu bağlantısı diğer yanda mersin limanını Giresun limanına bağlama stratejik derinliği vardır. Yani söylemekten yorulmadığımız, sonuna kadar da yorulmayacağımız, Tirebolu –Torul üzerinden gerçekleşecek demiryolu projesi ve Karayolu iyileştirme projeleri ile açılacak İran kapısı diğer yandan Eğribel Tüneli, Pınarlar Tüneli ve transit yol niteliği kazandırılan Giresun-Sivas yolu ile açılacak Akdeniz kapısı ve bunların bağlandığı Giresun Limanı. İşte Giresun’un büyük resmi, büyük hedefi budur. Bu olmalıdır. Giresun olarak bütün gücümüzü bu resmin biran önce tamamlanmasına harcamalıyız” diye konuştu.

 Yılmaz, projelerin hayata geçmesi için Vali Harun escort Sarıfakıoğulları başkanlığında platform kurulması gerektiğine de değinerek, şunları belirtti:

 “Başta Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’nın önderliğinde tüm siyasi partiler, Giresun Üniversitesi, Kent Konseyi, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, demokratik kitle örgütleri, sendikalar, meslek odaları yani sivil toplum seferber olmalı. Valimize önerimiz, öncelikle platformlar oluşturulmalıdır. Demiryolunda geç kaldığımız ortada. Erzincan-Trabzon Demiryolu projesinin resmiyet kazandığını öğrendik. Torul –Tirebolu aksının güzergahta yer almaması bir Giresunlu olarak bizleri üzmüştür. Erzincan- Torul-Tirebolu Demiryolu platformu, Tirebolu-Torul Karayolu İyileştirme Platformu, Giresun-Sivas Karayolu Platformu acilen kurulmalıdır.”

 Mehmet Yılmaz, Giresun Limanı’nda yaşanan gelişmelerin olumlu olduğunu da ifade ederek, ayrıca şunları kaydetti:

 “Eğribel tünelinin ışığı görünüyor. Yani epey yol aldı tünel. 20 yıldır uyutulan Giresun Limanın el değiştirmesi meclisimize, halkımıza yeni bir heyecan, yeni bir umut vermiştir. Limandaki gelişmeler takip edilmeli, öncelikle adının Giresun-Ordu Limanı olması ve serbest bölge yapılması sağlanmalıdır Ayrıca içme suyu geleceğimizin en önemli projesi olması gereken İkisu İçme Suyu Projesinin HES kandırmacasının iptal edilmesi ile yeniden umutlandık. Bu bölgede sadece içme suyu barajı yapılmasının önünün açıldığını düşünüyoruz. Bu konuda da çabalarımızın boşa gitmediğini görüyoruz.  Sayın Valimizden İkisu İçme Suyu Projesi için de önderlik bekliyoruz. Bu arada Valimizin, mahalle ve köy halkıyla yerinde toplantılar yapmasını ve kurum ziyaretlerini, sorunları yerinde tespitini  CHP grubu olarak olumlu bulduğumuzu ancak Giresun’un olmazsa olmazı olan stratejik  projelerin yaşama  geçirilmesinde  de çaba göstermesini bekliyor ve bu konuda  kendisine  başarılar diliyoruz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?