logo

reklam
04 Temmuz 2017

MEHMET YILMAZ VALİDEN DEMİRYOLUNU TAKİP İSTEDİ

CHP gurup başkan vekili Mehmet Yılmaz,  “Torul-Tirebolu Demiryolu aksının kaderi, yeni konuşulmaya başlanan Samsun-Sarp Demiryolu projesine bağlanmıştır. Bunun adı halk arasında göz boyama ve gaz alma politikası olarak bilinir” dedi.

Yılmaz, Vali Harun Sarıfakıoğluları'nın katıldığı İl Genel Meclisi’nin Temmuz ayı ilk toplantısında gündem dışı yaptığı konuşmasında, CHP grubu olarak Giresun halkının kendilerine verdiği denetim ve uyarı görevini en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarını söyledi.

 Giresun’un kurtuluş reçetesinin en önemli ayağından birinin Torul-Tirebolu Karayolu İyileştirme Projesi Yapım İhalesi işi olduğunu aktaran Yılmaz, “Yine aynı Harşıt Vadisi güzergahında ne olduğu tam anlaşılmayan demiryolu hikayesi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı tarafından Erzincan-Torul-Tirebolu etabı planlamasının ve proje ihalesinin henüz belli olmadığı, ancak Erzincan-Gümüşhane-Trabzon etabının planlandığı ve projelendirildiği yani bu etapta bir ilerleme olduğu söylenmektedir” diye konuştu 

Mehmet Yılmaz, şöyle konuştu:  “Bunun adı halk arasında göz boyama, gaz alma politikası olarak bilinir. Biz Giresun olarak, AKP Hükümetinden Erzincan-Trabzon Demiryolu hattıyla, Torul-Tirebolu aksının atbaşı birlikte yapımını ısrarla istemek zorundayız. İstemeye de devam edeceğiz. Doğu ve İran ulaşım stratejimizi, Samsun –Sarp demiryolu gibi kıyı bağlantısı esaslı, bir büyük ve ne zaman planlanacağı belli olmayan bir düşüncenin kaderine bırakamayız. İlerde yapıldığında, yapılırsa da bu projeyi ayakta alkışlarız. Lütfen, fırsatı ve zamanı bugün olan Tirebolu-Torul aksı için kimse bizi uyutmasın. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi, liman olarak uyuyan, liman faaliyeti dışında her türlü faaliyetin yapıldığı Giresun Limanının canlanmasına çok büyük katkı verir bu demiryolu. 

 Öte yandan hep konuştuğumuz, ulaşım stratejimizin yaşamsal diğer ayağı da tabi ki Akdeniz yani Mersin Limanı-Giresun Limanı bağlantısıdır. Yine beraberinde önemli bir sanayi ve ihracat şehri olan Kayseri ilinin, yine Sivas’ın, Eğribel’in aşılması ile sağlanacak Giresun Limanı bağlantısı, bu illerin de Karadeniz’de kıyısı olan ülkelere deniz ulaşımını kolaylaştıracak bir stratejidir. Bu da Eğribel tünelinin bitmesi, ardından Pınarlar Tünelinin yapılması ve Şebinkarahisar-Giresun etabının ilçe yolu iyileştirme kapsamından, transit karayolu niteliğine dönüştürülmesi ile mümkün olacaktır. İl Genel Meclisi CHP Grubu olarak, yeni Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’ndan çaba göstermesini isteyeceğimiz konu, Giresun’un kalkınma alt yapısı yani kurtuluş reçetesi diye adlandırdığımız sacayağı formülüdür. Bu da, özetle: İran Kapısı için, Tirebolu-Torul Karayolu İyileştirme projesi yapımı ve Erzincan-Torul-Tirebolu Demiryolu aksının yapımı. Akdeniz Kapısı için, Eğribel ve Pınarlar Tüneli yapımı ve Sivas-Giresun yolunun transit yol olarak tamamlanması. Ordu-Giresun Havaalanı kardeşliğinin, Giresun-Ordu Limanı olarak sürdürülmesi. Giresun Limanına Ordu’nun destek vermesinin sağlanmasıdır.

 Yine Valimizden önderlik bekleyen, Güney-Çevre yolu, Merkez Batlama ve Aksu, Bulancak Aydındere yolları, İkisu İçme suyu projesi gibi çok önemli konuların çözümünde de kolaylıklar ve başarılar dileriz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?