logo

reklam
09 Nisan 2017

MEHMET YILMAZ BAKAN EROĞLU’NA SESLENDİ

Giresun İl Genel Meclisi CHP Gurup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Giresun Günleri’nde yaptığı konuşmada, ‘orman alanlarına ‘fındık fidanı dikilmesi projesinden söz etmesine tepki gösterdi.  

Yılmaz, mecliste yaptığı konuşmada, “ 2015 yılında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararnamesi ile zaten Tokat ve Gümüşhanenin  2 ilçesi daha Fındık tarımına açılmıştır.Biz AKP hükümetin den,düşük rekolteye rağmen 5 Dolardan,2 dolarlara gerileyen  fındığa  fiyat  ve alım desteği beklerken şimdi de Orman alanlarını fındığa açarak üreticilerimize bir kötülük daha yapılmaktadır”dedi.

Yılmaz konuşmasında şunları söyledi: “Değerli  arkadaşlar biliyorsunuz,1983 yılında çıkarılan 2844 sayılı fındık üretiminin planlanması ve dikim alanlarının belirlenmesi hakkındaki kanun ve ona bağlı çıkarılan yönetmelikle taban araziden tazminatla fındık sökümü gerçekleştirilecekti. Bu doğrultuda Fındığın arz –talep dengesi sağlanarak, fiyatlara istikrar getirilecekti. Ancak  fındıkta verim ve kaliteyi değil, dönümü esas alan yanlış  destekleme politikası ve başta KÜLLEME hastalığı ve don gibi afetler nedeniyle rekolte azalmaları ,fındık piyasasındaki  büyük alıcıların Tekelci bir pozisyon almaları,  yeni fındık politikalarının acilen devreye sokulmasını zorunlu kılmaktadır. Gerektiğinde taban fiyatı ve  devlet müdahale alımı, dönüme değil, verime ve kaliteye yani fındığın kendisine ,birde fındık bahçelerinin gençleştirilmesine  TAM DESTEKLEME  olarak özetlenebilir bu yeni politikalar”.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?