Giresun

MAKET ANITKABİR…

Giresun Belediyesi Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 75.yılı dolayısıyla bir Atatürk Meydanı’na Anıtkabir maketi kurdu. Sabahın erken saatlerinde Atatürk Meydanı’na gelen vatandaşlar ve öğrenciler saat 09.05’i gösterdiğinde sirenlerin çalınması ile birlikte saygı duruşunda bulunarak akabinde İstiklal Marşı’nı okudular. Yoğun ilgi gören maket önünde de vatandaşlar fotoğraf çektirdiler.

Valilik önünde düzenlenen resmi törenin ardından, Atatürk Meydanı’na gelen Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu da burada vatandaşlar ile birlikte maket önünde fotoğraf çektirdi.5u9248bl3ve2r8xcp5a2n8

Burada birde konuşma yapan Başkan Aksu, “Atatürk'ü anma törenleri halkın yoğun olduğu yerlerde yapılması gerekiyor. Ancak, yıllardır hükümet konağında yapılıyor. Valimiz ile de konuştuk bundan sonra törenler burada yapılacak. Çünkü insanların katılmadığı törenler ülkemize yakışmıyor. Bunları halktan kaçırmamak gerekiyor. Bugün ise alternatif bir şey yapalım dedik ve Anıtkabir'e gidemeyenler için böyle bir maket hazırladık. Herkes aynı anda Anıtkabir'de olamaz. Ama biz bunun bir şeklini şehrimizde yapabilirsek insanlar bundan mutluluk duyar diye düşündük. Buda çok güzel bir şey oldu ve vatandaşlarımızda bundan memnun kaldılar. Yüzlerce vatandaşımız geldi ve burada fotoğraflar çektirdi. Anıtkabiri yaşamak, Atamızı anmak bunlar güzel şeyler. Bunu burada yaşatmak ve anmak istedik.” dedi.

Maket Anıtkabir’in bir bölümünde Onuncu Yıl Nutku, diğer tarafında ise Gençliğe Hitabe yer aldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir