logo

reklam
19 Ekim 2017

MAHKEME KEKÜL’ÜN HABERİNİ ‘HAKARET SUÇU’ SAYDI

Giresun Asliye Ceza Mahkemesindeki davada, Kekül’e ‘basın yoluyla hakaret’ suçundan  ceza verildi. Ceza para cezasına dönüştürülerek ertelendi. Kekül,hakkında aynı nedenle 5 yıl içinde tekrar bir dava açılması ve tekrar ceza alması halinde cezası uygulanacak.

 

Kekül duruşmada, “Verilecek kararın basın özgürlüğünün güçlendirilmesine katkı sunmasını bekliyorum” diyerek beraatini istedi. Davaya konu olan haberleri hakaret amacıyla değil, kamuoyunu bilgilendirmek adına yaptığını, bu haberlerin anayasanın güvencesi altında olan basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirten Kekül, “Dava sürecinde savunma dikkate alınmadı, bu haberlerin neresinde hakaret olduğu değerlendirilmedi” dedi.

Avukat Emel Bodur Kılıç ve Avukat Ufuk Kılıç taraffından savunulan Ufuk Kekül'ü 15 ay süren duruşmalarda, arkadaşları yalnız bırakmadı

Ufuk Kekül'ün yargılanmasına neden olan ve sitemizde yayımlanan haberlerden birisi, FETÖ örgütüne üye olmak suçuyla aran şahsa ait AKP İl Binasına, 15 Temmuz sonrasında Nurettin Canikli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın posterinin aslımasıydı.Bir diğer haber ise , 2012 yılında Fetullah Gülen'e ABD'de oturum izini alması için kefil olan milletvekilleri arasında Canikli'nin de olmasıydı. Her iki haber de pek çok basın yayın organında yer almış, yalanlanlanmamış ancak Canikli avukatları aracılığıyla haberleri mahkemeye taşıyarak Kekül'ün yargılanmasını sağlamıştı. 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?