Giresun

LİMANDAKİ BİNANIN SIRRI ÇÖZÜLEMEDİ

Giresun Liman sahasına Gümrük Müdürlüğü Hizmet Binası ve fuar- kongre merkezi olarak temeli atılan ancak projesinin değiştirildiği iddia edilen binanın CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu tarafından TBMM'ye taşınmasının ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na soru önergesiinin ardından bu konuda ilk açıklama Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu'dan geldi.

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun Limanı’ndaki tartışma konusu olan binaya ruhsatı kendilerinin vermediğini açıkladı. Binanın kendileriyle ilgisi olmadığını iddia eden Aksu “elimde olsa ben orayı bugün yıkardım” dedi.

AKSU: “LİMANDAKİ BİNA İÇİN BELEDİYEDEN İZİN ALMADILAR”

Gazetecilerin Gümrük Binası olarak temeli atılan ancak projesi değiştirildiği iddia edilen binayla ilgili sorularını yanıtlayan Kerim Aksu, Çevre ve şehircilik Bakanlığından alınan izinle bu tür binaların yapılabildiğini söyledi. Aksu“Belediyeden izin almadan yapabiliyorlar. Liman sahasındaki inşaatı ben kamuoyuna bırakıyorum. O inşaatın nasıl bir ucube olduğunu hepimiz görüyoruz. Şehrin açılmış meydanının önünde bir kitle olduğunu görüyoruz. Limana yapılan binanın bitişiğindeki otelden basın açıklaması yapan sayın milletvekilinin önündeki binayı görmemesini de hayretle karşılıyorum. Allah gözlerini açsın başkada bir şey demiyorum.  Belediyeyle bir ilgisi yoktur. Benim elimde olsa, ben orayı bugün yıkarım. Liman sahasındaki inşaat için ruhsatı veren Giresun Belediyesi değil Çevre ve Şehircilik il müdürlüğüdür.”dedi.12914797_10207715078028190_1773993268_o

                              "TARİHİ BİR YAPININ BENZERİNİ SAAT KULESİ OLARAK YAPTIK"

Başkan Aksu, bir başka gündem konusu olan saat kulesine de değinerek, eleştiri yapanlara” Onlar sadece eleştirsin, ben yapmaya devam edeceğim. Ben Giresun halkının arkamda olduğunu biliyorum. Şuanda bile oradan bir fotoğraf  attığınızda beş bin, on bin kişi beğeni alıyoruz. Yurt dışına gittiğinizde bir saat kulesinin önünde fotoğraf çektiren arkadaşlarımızın gelip, kendi şehrinde fotoğraf çektireceği bir alanı engellemek istemesini de anlamış değilim.”diye konuştu.

Aksu, “Bizim Osman Ağa ve şehitlerimize olan sevgimizi kimse ölçemez. Kimsenin böyle bir hakkı yok. Biz doğru bildiğimiz yolda Giresunluların desteği ile yürümeye devam edeceğiz. 

Keşap Durağı olarak bilinen ve araçlardan insanların giremediği alanı düzenledik. Tarihi bir yapının benzerini saat kulesi olarak yaptık. Üzerine kuşlarımızı ve ay yıldızımızı koyduk. Tarihi iyi bilmek lazım Osman Ağa o yapıyı yıkmamıştır. Tehlike arz ettiği için mecburen yıkılmasını sağlamıştır. Yunan bayrağı asılan bugünkü Ticaret Lisesi binasından bayrağı indirmiş ancak binayı yıkmamıştır. Tarihi kimse çarpıtmaya kalkmasın. Ben yeni düzenlenen meydanda saat kulesi görüyorum. Başkaları haç görüyorsa onların sorunu, ay yıldızı görmüyorlarsa bir şey yapamam” şeklinde cevap verdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir