GiresunKültür - Sanat

KÜMBET YAYLASI ‘KENTE’ DÖNÜŞÜYOR

Giresun İl Genel Meclisi, turizm merkezi Kümbet yaylasında kentsel dönüşüm gerçekleştirilmesi için çalışma başlatıyor. Bu amaçla görüntü kirliliği oluşturduğu belirlenen 40 parseldeki binalar kamulaştırılarak ticaret merkezleri yapılacak.Bu binaların hangisi olduğu konusunda net bir bilgi yok

İl Genel Meclisinin Ocak ayı toplantılarında yapılan görüşmelerde yaylalar ve turizm konusu ele alındı. Bu kapsamda ilimizin önemli turizm merkezlerinde olan Kümbet yaylasında fiziki şarları yetersiz ve görüntü kirliliği oluşturan binaların yerine yeni binaların yapılabilmesi için 40 parselde kamulaştırma kararı alındı.

Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilen Dereli İlçesi Kümbet Köyü’nde, büyük çoğunluğu imar yoluna tecavüzlü olan ve görüntü kirliliği oluşturan binaların kaldırılarak yerine idaremizce; imara, çevreye ve doğaya uygun yeni ticaret merkezleri yaptırılabilmesi için karar alındı. Yapımı ön görülen çalışmayla imar yoluna yapılan tecavüz ve görüntü kirliliği ortadan kaldırılmış olacak, böylece imara, çevreye ve doğaya uygun fiziki şartları yeterli yeni ticaret yapıları oluşturulacak”.  

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir