Giresun

KÜMBET YAYLA ŞENLİĞİ’NİN ATEŞİNE YASAK GELDİ

BAŞKAN ZEKİ ŞENLİKOĞLU SESSİZ…
30 yılı aşkın süredir şenlikten bir gece önce yakılan Kümbet Yayla Şenliği ateşi, bu yıl yakılmadı ve etkinlik programdan çıkarıldı. Giresun Valiliği’nin aldığı kararla ateşin yakılmasının yasaklandığı duyuruldu.
Şenlik ateşi etrafında toplu horon ve sanatçıların konseri de yasak kararı kapsamında olunca, yayla şenliği sadece pazar günü yapılacak. 
ATEŞ YAKILMADI, AKSA ALAN VE ÇEVRESİNİ AYDINLATMADI
Yayla şenliğine yasak kararı şaşkınlık yarattı. Bir gün önce Aymaç mevkine şenlik için yurt içi ve yurtdışından gelenler, alana kamp kuranlar, kurulan pazar yerindeki satıcılar ve Kümbet esnafı bu durumun turizmi baltalamak olduğunu belirterek, Başkan Zeki Şenlikoğlu’na tepki gösterdiler.
Pazar günü düzenlenecek olan programla gerçekleşecek olan 29. Uluslararası Dereli Kümbet Kültür ve Sanat Festivali”nin bu geceki etkinliklerinin yasaklanması gerekçesi açıklanmadı.
Yasaktan habersiz Kümbet’e gelen pek çok kişin geri dönerken, Dereli Belediye Başkanı Zeki Şenlikoğlu’nun sessiz kalması dikkat çekti.
Öte yandan şenlik alanında AKSA’nın aydınlatma yapmadığı ve alanın tamamen karanlıkta kaldığı görüldü.
KÜMBET YAYLA ŞENLİĞİ'NİN ATEŞİNE YASAK GELDİ
BU GÖRÜNTÜLER YOKTU 
Kümbet Yayla şenliği kutlamaları bir gece önceden Aymaç Mevkinde başlar, burada vali, belediye başkanı, milletvekilleri, diğer davetlilerle birlikte ateş yakar ve binlerce kişinin katılımıyla toplu horon oyunu oynanırdı. Gece çeşitli etkinlikler sürerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir