AktüelEğitimGiresun

KULAKKAYA’DA EĞİTİM VE TEKNOLOJİ TASARIMI ZİRVESİ (Görüntülü Haber)

BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ HUAWEI İLE EĞİTİMDE TEKNOLOJİK İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ YAPTI

Davos benzeri kongrelerin yapıldığı bir turizm merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Giresun’nun Kulakkaya Yaylası, bu kez de teknoloji zirvesine ev sahipliği yaptı. Zirvede Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve dünyanın önemli bilgi ve iletişim teknolojisi markalarından biri olan Çin merkezli Huawei firması arasında eğitimde teknolojik iş birliği içeren protokol de imzalandı. 
BAU&Huawei ortaklığında Zifin Otel’de gerçekleşen zirveye, Huawei Türkiye Araştırma ve İnovasyon Müdürü Dr. Sanem Tanberk, BAU Hibrit Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Ergün Akgün, Huawei Türkiye Kurumsal İş Grubu Teknoloji Yöneticisi Burak Bıçakhan ve ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay üniversite yöneticileri ve davetliler katıldı.REKTÖR KARADENİZ: “YENİLİKÇİ TEKNOLOJİLERİ EĞİTİME KATACAĞIZ”
BAU Rektörü Karadeniz, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, Huawei ile yaptıkları İşbirliğinin eğitim alanında yeni olan teknolojiler, özellikle 5G, büyük veri, nesnelerin interneti gibi alanlarda eğitime entegrasyonları ve yenilikçi çözümler geliştirme üzerinden odaklandığını söyledi. Karadeniz, “ Bu alanda hem birlikte araştırma-geliştirme çalışması yapacağız hem eğitimde bu yeni teknolojilerin katma değer yaratacağı alanlarda iyi örnekler geliştireceğiz hem de mühendislik fakültesi öğrencilerimiz için bu yenilikçi teknolojilerin derslerini konumlandırarak onların yeni teknolojileri daha hızlı anlamaları ve tasarlamaları için yardımcı olacağız. Aslında burada teknoloji alanındaki global bir firmayla eğitim alanındaki global bir organizasyon bir araya gelerek, güçlerini birleştiriyor” dedi.

JİNG Lİ: “BAÜ EĞİTİMİN LİDERİ,LOKOMOTİFİ”
Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li ise, ülkelerin yaptı taşlarını eğitimin oluşturduğunu vurguladığı konuşmasında şunları söyledi: “ Bir ülkeyi ülke yapan alt yapıların başında aslına baktığımızda altyapı yatırımları, gaz, elektrik, bazı temel altyapıların önemi çok büyük ama öte yandan bir ülkeyi büyük bir değerlerden birisi de eğitimdir. Bizde eğitim için buradayız ve bunun için beraberiz. Bahçeşehir ve Eğitim Kurumları, Türkiye’de eğitimin liderliğini, lokomotifini yapan bir kurum. Dolayısıyla inovasyon alanında, yenilikçilik alanında bizde beraber hareket etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu anlamda bazı konu başlıkları belirledik. Örnek veriyorum; akademik işbirlikleri, beraber ortak teknolojide inavasyon konuları. İnanıyoruz ki, bunlarla ilgili Türkiye’ye değerler katacağız”YÜCEL: “ARTIK HER YER KAMPÜS”
Enver Yücel, Kulakkaya yaylasının turizm açısından önemine değinerek başladığı konuşmasında, Huawei firmasıyla yaptıkları protokolün üniversitedeki teknoloji ve eğitimin her alanını kapsadığını belirtti. Yücel, şunları söyledi: “Bugün burada bir iyi niyet sözleşmesi yapacağız. Gerek geleceğin teknolojileri sağlıklı olsun, gerekse eğitimde olsun, gerekse tarımda olsun, her alanda Huawei ile birlikte çalışmalarımızı yürüteceğiz. Şimdi eğitimle uğraştığımız için daha çok eğitimden konuşabilirim. Burada bugün hem bir sözleşme yapılıyor hem de bir çalıştay yapılacak. Artık mekanların bir önemi yok. Dünyanın bütün mekanları öğrenmek için yeterli. Bakın Kulakkaya Yaylası bir kampüs. Biz burayı öyle teknolojilerle donatabiliriz ki, eğitimlerimizin çoğunu burada da yapabiliriz. Buradan gidip başka yerde de yapabiliriz. Artık bizim sınıfların, kampüslerin dışına çıkmamız lazım. Bu mümkün mü, mümkün. İşte buradaki tahta, bizi dünyanın her tarafıyla buluşturabiliyor. Öğretmen başına geçip yazı yazabiliyor. O zaman kampüslerin sınırları artık kalkmıştır. Yeter ki biz onun içini dolduralım, teknolojisini geliştirelim. Bütün eğitim grubu olarak 55 yıllık bir kurumuz. Bizim içeriğimiz var. İçerik zenginliğimiz çok fazla var. Bunu teknolojiyle entegre ettiğimizde, buluşturduğumuz takdirde, insanlık adına, kurumlarımız adına çok güzel işler olacak”.Zirvede yapılan konuşmaların ardından BAU Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz ile Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li, BAU Global Başkanı Enver Yücel’in katılımıyla protokol belgesi imzalandı.
Program ‘Eğitimde Yenilikçi Teknolojiler’, ‘Akıllı Kampüsler ve Hibrit Eğitim’ konu başlıklı oturumlarla devam ederek sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir