AktüelGiresun

KULAKKAYA YAYLASI’NDA ZAMANDA YOLCULUK (Görüntülü Haber)

Giresun’un Kulakkaya yaylasındaki Zifin Otel’de Bridging Ages International Karadeniz Ekolojik ve Kültür Miras Derneği (GOPERATİF) tarafından düzenlene Zamana Yolculuk (Time Travel) Metoduyla Eğitim konulu uluslararası sempozyum düzenlendi.KULAKKAYA YAYLASI'NDA ZAMANDA YOLCULUK (Görüntülü Haber)

HABERİN GÖRÜNTÜSÜ İÇİN TIKLAYIN

Giresun Belediyesi, Giresun Üniversitesi, Bahçeşehir Koleji işbirliğinde düzenlenen etkinlikte katılımcılar; 1938’ler Türkiyesi ve yöremizde FİSKOBİRLİK’in kuruluş süreci canlandırıldı. O döneme özgü kıyafetleri giyen konuklar yerel ürünlerin, araç ve gereçlerin dekor olduğu alanda belirlenen mizans eşliğinde canlandırma yaptılar.KULAKKAYA YAYLASI'NDA ZAMANDA YOLCULUK (Görüntülü Haber)

Bridging Ages International Onursal Başkanı Ebbe Westergren, yapılan konfrenasla ilgili olarak gazetecilere, zamana yolculuk eğitim metodunun 35 yıl önce İsveç’te geliştirildiğini ve metodun uygulandığı 22 ülkenin birinin de Türkiye olduğunu söyledi. KULAKKAYA YAYLASI'NDA ZAMANDA YOLCULUK (Görüntülü Haber)Westergren, “Mahalli kültürel mirasın alınması ve mevcut günümüze ait sorunların bu yönden irdelenmesi, incelenmesidir. Geçmişteki bir hikayenin, durumun, şartların detaylarına inerek günümüze geçiş esnasında bir çözüm bulmaya çalışıyoruz ve geçmiş ile günümüzü bu şekilde köprülendirmeye çalışıyoruz. Bizler bugün burada buna benzer faaliyet gerçekleştirdik” diye konuştu.
Bridging Ages International Başkanı Gulshere Khan ise farklı ülkelerde uyguladıkları bu eğitim metodu ile toplumun kendi ihtiyaçlarını gözeten ve karşılayan bir metot olduğunu belirtti.KULAKKAYA YAYLASI'NDA ZAMANDA YOLCULUK (Görüntülü Haber)

ADANIR: “KÜLTÜREL MİRASI ÇOCUKLARLA BULUŞTURUYORUZ” 
Bridging Ages International Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Başkanı Hakan Adanır ise şunları söyledi: “Tüm dünyada artık sınıflarda dünyanın her yerinden çocuklar olduğunu ve bu çocukları bir arada tutacak unsur kültürel mirastır. Çok teknik eğitimlerin yanında kültürel miras biraz geride kalmış durumda. Bu eğitim metodu kültürel mirası çocuklarla buluşturarak hem kültürü öğretiyor hem ders işlemesini sağlıyor. Bugün burada deneme yaptık, konferansa katılan akademisyenler de hangi etkinliklerde hangi dersin kazanımlarına yönelik çalışmalar yürüttüler” dedi. KULAKKAYA YAYLASI'NDA ZAMANDA YOLCULUK (Görüntülü Haber)2 gün sürecek etkinliğe 4 kıtadan 9 ülkeden davetliler katılıyor. İlk gün açılışa Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Güven Özdem, Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Abdurahman Demirel de katılarak konuşma yaptılar. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir