AktüelGiresun

KUFALI ARTIK, KİTAPLIKLI, GRAMAFON PARKLI VE GÖKKUŞAĞI MERDİVENLİ

 

TARİHİ KUFALIKUYU SOKAK 50 YIL SONRA DÜZENLENDİ

TARİHİ KUFALIKUYU SOKAK 50 YIL SONRA DÜZENLENDİ

Kale Mahallesi Kufalıkuyu Sokak yeniden düzenlenerek Giresun Kalesi’ne alternatif yol olarak hizmete açıldı.

Belediye Başkanı Kerim Aksu Kufalıkuyu Sokak düzenlemesinin tamamlanması nedeniyle mahalle sakinleri ile bir araya geldi. Muhtar Recep Güner tarafından karşılanan Başkan Aksu, 50 yıldır el değmemiş tarihi yolun yeniden düzenlenip hizmete açıldığını söyledi.

Başkan Kerim Aksu, Kale Mahallesi sakinlerinin sorunlarını dinlemek istediğini belirterek, Kale Mahallesi’nin Giresun’un en eski mahallelerinden olduğunu söyledi.

Başkan Aksu; “ Burada en çok sorulan sorulardan biri doğalgazdı. Aksa firmasıyla görüşmemizde şehir içinde ki tüm işler bitmeden diğer mahallelere geçmeyecekler. Doğalgaz hattı diş hastanesinin oraya kadar geldi. Bu sene belki yetişmeyebilir ama önümüzdeki yıl doğalgaz buralara ulaşacak. Hem altyapı yapılacak hem de yollar tamamıyla yenilenecek. Altyapı yapmadan üst yapı yapmıyoruz yaptığımız bütün işleri de bu şekilde yapıyoruz. 2009 yılında göreve geldiğimde burası inşaat alanıydı, imara açık bir alandı. Ben Kufalıkuyu’nun bir tarihi olduğunu ve burada inşaatın olmaması gerektiğini söyledim. Ve inşaata izin vermedik. İyi ki de vermemişiz, bu alana park yapacağız. Bu mahalle halkının da yaşanabilir bir alana ihtiyacı var.

Kale içinde bir çalışma yürütüyoruz. Oradaki tüm bankları, barbeküleri ve bir çok şeyi baştan yenileyeceğiz. Kufalıkuyu Sokağı tamamen yenileyip, Kale’ye güzel bir yürüyüş yolu yaptık. Bu yol mahallemize ayrı bir hareket getirecek. Sizlerin mutlu olması, yaşadığı şehri sevmesi için çalışıyoruz. Desteğinize teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, daha sonra Kale Mahallesi Hasan Ali Yücel Caddesi’nden ayrılan Kufalıkuyu Sokak’ta yapılan düzenlemeleri mahalle sakinleriyle birlikte gezdi. Giresun Belediyesi tarafından Kufalıkuyu Sokak giriş ve çıkışına ferforje kapı yapıldı. Merdivenler yenilenerek rengârenk boyandı. Yeni duvar yapıldı. Ve kötü görüntüler ortadan kaldırıldı. Sokak aydınlatılarak, 24 saat kullanım imkanı sağlandı. Sokak üzerinde geçen yıl yaşamını yitiren Kale Mahallesinin sevilen gençlerinde Orçun Rıfkı Turan anısına köşe oluşturuldu. Nostaljik gramafon konuldu. Belediye Başkanı Kerim Aksu’ya Kale Mahallesi önceki muhtarlarından Orhan Ercan tarafından mahalleli adına bir şilt verildi.

Muhtar Recep Güner, yapılan çalışmalar için teşekkür edip, Başkan Aksu’ya çiçek takdim etti. Mahallenin renkli simalarından Yalçın Şirin Başkan Aksu’ya Giresunspor’un kuruluşu olan 1967 yılında kullanılan bir Türk Bayrağı hediye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir