EğitimGiresun

KÖY ENSTİTÜLERİ ÖDÜLÜ HAKKI YILMAZ’IN

Giresun Eğitim İş, 1. Hasan Ali Yücel Köy enstitüleri Ödülü töreni yaptı. Yapılan tören ile 1. Hasa Ali Yücel köy Enstitüleri ödülü   “maarif müfettişliği sırasında adaletli davranmış olmak ve eğitim çalışanlarına iyi bir rehberlik yapmış olmak. Köy Enstitüleri çizgisinde cumhuriyet eğitimini savunmaktan” dolayı Ordu İl Milli Eğitim müdürlüğü Maarif Müfettişi Hakkı Yılmaz’a verildi.

Ödül Töreninde konuşan Eğitim İş Giresun İl başkanı Süleyman Çelebioğlu;Şunları söyledi:”Eğitmen Okulları, Köy Öğretmen okulları ve sonunda Köy Enstitüleri ile nüfusumuzun çoğunluğunun yaşadığı okuma yazma bilenlerin çok sınırlı olduğu köylerimize, öğretmeni sağlık memuru, ziraat teknisyeni gibi köylüye her konuda yardım edecek ve köyü ayağa kaldıracak kadroyu yetiştirmek hedeflenmiştir. Köy Enstitüleri, amaca ulaşmış, başarılı olmuştur. Cumhuriyet kuşağı yetiştirilmiş ve köyün aydınlanmasında büyük ilerlemeler kaydedilmiştir

Köylümüz, ağa, seyit, şeyh gibi ortaçağ kalıntılarının tahakkümü altında bulunmakta idi. Köy Enstitüleri ile bu gerici yapı büyük yara almış ve köye cumhuriyetin ışığı ulaşmıştır.

Mustafa Necati, İsmail Hakkı Tonguç ve Hasan Ali Yücel ile süren cumhuriyetin aydınlanma mücadelesi bizim çizgimizdir.

Köy Enstitüleri hasan Ali Yücel’in bakanlığı dönemine açılmıştır. Hasan Ali Yücel, Görele İlçemizin Daylı Köyü’nden İmamoğlu ailesindendir.

Giresun Eğitim iş olarak, hem Köy Enstitülerinin mirasına sahip çıkmak hem de Hasan Ali Yücel’i her yıl yeniden anmak üzere “ Hasan Ali Yücel Köy Enstitüleri Ödülü” vermeye kara verdik”.DSCF7370Seçici kurulun, 1 Hasan Ali Yücel Köy Enstitüleri Ödülü için,Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğü maarif Müfettişi Hakkı Yılmaz’ı uygun gören kararı okundu. Hakkı Yılmaz’a Süleyman Çelebioğlu tarafından ödülü verildi. Hakkı Yılmaz konuşmasında mutluluğunu belirtti ve Köy Enstitüleri’nin başarılarını anlattı ve yaşanmış örneklerle enstitülerin yarattığı okuma alışkanlığını anlattı. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve genel kurmay Başkanı Fevzi Çakmak’ın rastladıkları yoksul bir çocuğun heybesinde küflü çökelek, küflü ekmek ve kitabın birlikte bulunduğunu anlattı.

Tören, hatıra fotoğrafları çekilmesinin ardından sona erdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir