Giresun

KORUMA KURULUNDA SUÇ VE CEZA KONUŞULDU

Gresun Koruma Kurulu’nun 2017 yılı 1. Olağan Toplantısı Vali Hasan Karahan başkanlığında yapıldı. Vali Karahan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla istihdamı artırıcı, işsizliği kökten sökücü seferberlik başlatıldığını belirtti. 

Seferberliğin içerisinde denetim serbestliğinde yer aldığını kaydeden Karahan, “İnsanlar bir şekilde suç işleyebilir ve bu yaptığı suçun cezasını çektikten sonra da tekrar normal hayatına dönmesi beklenir. Bunun teşkilatlanması, organize hale getirilmesi için de devletin aldığı bir takım tedbirler var. Ama maalesef kader mahkûmu lafı adamı takip ediyor. Bir anlık bir öfke ve kızgınlıkla işlenen suçun cezası bir ömür, hatta çoluk çocuğuna kadarda intikal ediyor. Bu doğru değil, insani de değil. Ama maalesef bu konudaki toplumsal önyargıların kuvvetinden dolayı bu tür insanlar cezaevi hayatından sonra normal hayatta yer bulamadıkları için tekrar suça yöneliyorlar. Böyle bir zincir şeklinde devam edip gidiyor. Bu konuda da bizim yapmamız gereken pek çok sorumluluğumuz var. Öncelikle bu konuda yapacağımız, kamuoyunun bu olaya sahip çıkması. İnsanlar hata yapar. Mağdurun, suçlunun psikoloji başkadır. Böyle bir toplumsal sorunumuz var. Mahkûm sayısı artıyor modern hayatla birlikte. Cezaevinde yaşayıp cezasını tamamlayıp çıkanların sayısı günden güne artıyor ama bu insanların toplumsal hayatta eritecek onlara normal insani bir hayat sağlayacak sistemleri de maalesef iyi çalıştıramıyoruz” dedi.

Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, ise, artık önemli olanın suçu işleyenden intikam alınması değil, suçu oluşturan bireysel nedenlerin yanı sıra çevresel, toplumsal, politik, ekonomik, nedenleri de görerek asıl mücadelenin bunlara karşı verilmesi gerektiğini söyledi.

 Vali Karahan ve toplantıya katılanlara Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü çalışanları tarafından “Elektronik Kelepçe” tanıtımı yapılarak, Giresun ilindeki Elektronik Kelepçe uygulamalarından bahsedildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir