logo

reklam
03 Aralık 2014

KIZILAY KÖK HÜCRE KAMPANYASI BAŞLATTI

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğiyle yürütülen TÜRKÖK Kök Hücre Projesi Kampanyası’nın açılışı, Atatürk Meydanında Kızılay Giresun Kan Merkezi’nde yapıldı.

Vali Karahan, burada yaptığı konuşmada, Giresunluları kampanyaya katılmaya davet ederek, "Önemli bir proje. Biz de bunun bilincindeyiz. Ciddiyetli bir şekilde başladık. Uzun bir süreç. Çaresiz dediğimiz hastalıkların tedavisinde önemli bir proje. Biz Kızılay'ın çalışmalarına gereken desteği veriyoruz. Takdirle de çalışmalarını izliyoruz. Güzel bir gayretin içerisindeler. Kendilerine bu nedenle teşekkür ediyorum" dedi. 

 

DSC_2955

Türk Kızılayı Doğu Karadeniz Bölge Müdürü Dr Dila Baran da "TÜRKÖK, T.C. Sağlık Bakanlığı'nın, Hematopoetik kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için oluşturduğu Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi'nin adıdır. Bu merkez tarafından yürütülecek olan TÜRKÖK Projesi Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı işbirliğinde yürütülecektir. TÜRKÖK Projesi'nin amacı, Türkiye'de hematopoetik kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için bir Kemik İliği Bankası oluşturulması ve bu bankaya Türk Kızılayı tarafından gönüllü olarak kemik iliği veya periferik kök hücre bağışlamak isteyen bağışçı adaylarının bulunmasıdır" dedi.

Konuşmaların ardından, Vali Karahan projenin başlangıcını yaparak, Kızılay'ın kan alım aracını inceledi. Törene Vali Yardımcısı Cahit Karatepe, İl Sağlık Müdürü Ahmet Bal, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk,  Kızılay Derneği Şube Başkanı Mürvet Şensoy ve diğer davetliler katıldı.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?