GiresunManşet Üstü

“KİRLETEN ÖDEYECEK” VERGİSİ GELİYOR

Giresun Belediye Meclisi  2014 yılının son toplantısını yaptı.Toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Atıksu Altyapı ve Evsel Atık Bertarafı ile ilgili yönetmenlik tartışıldı. Yeni yılda uygulanacak olan yönetmelikle bütün kamu kuruluşları ve su aboneleri belediyenin belirlediği tarife üzerinden 'temizlik vergisi' ödeyecek. Giresun Belediye Meclisi Belediye Başkanı Kerim Aksu bu konuda meclis üyelerine bilgi verdi.

DSC_3031

Aksu, kanunun1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe gireceğini belirterek ; “  AB ülkelerinde uygulanan “ Kirleten Öder” yaklaşımı bizim ülkemizde de kanunlaşmıştır. 31.12.2014 tarihine kadar bu kanun ve yönetmenliği meclisten geçirmek zorundayız. Bunu meclisten geçiremezsek, suçlu duruma düşeriz. Ev, işyerleri, resmi kurumlar tamamı kapsam içine alınıyor. Atığın toplanmasından, bertaraf edilmesine kadar yapılan masraflar tahsil edilmek zorunda. Bunu biz çıkarmadık. Bu bir kanun maddesi. Giresun Belediyesi olarak sonuna kadar bunu uygulamadık. Belki bir değişiklik olur diye. Komisyon bu konuda çalışmalarını yapsın, gerekirse olağanüstü bir meclis toplantısı ile kararı alırız. Bu kanunu 1.1.2015 tarihinden itibaren uygulamak zorundayız. Çevre Temizlik Vergisi kalkıyor, bu kanun uygulanıyor. Abonelere ne kadar ücret yansıyacak komisyon çalışmasından sonra belli olacak. “dedi.

Başkan Kerim Aksu, birçok belediyenin uyguladığı Evsel ve Katı Atık ile ilgili kanunu son tarihine kadar beklediklerini, ancak kanun karşısında gereğini yapmak durumda olduklarını sözlerine ekledi.

AHMET BAŞKANIN İSMİ BİR CADDEYE VERİLDİ. ESKİ VALİNİN KÖPRÜYE İSMİNİN VERİLMESİ REDEDİLDİ. 

Meclis Başkan Kerim Aksu’nun talebi üzerine Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği ,Ticaret Borsası Başkanlığı gibi görevler yapmış ömrünü fındığa adamış Merhum Ahmet Başkan’ın isminin Gaziler Mahallesi 158 No’lu Sokağa verilmesine oy birliği ile kabul etti.
Mecliste Giresun Üniversitesi’nin halk otobüslerinin Güre yerleşkesine kadar çıkması kararı rededildi.

Bir başka ret kararı da Kale mahallesindeki yolun genişletilmesi için yapılan köprüye Giresun eski Valisi Dursun Ali Şahin’in isminin verilmesi yönündeki teklife oldu. Meclis bu yönde GESOB Başkanı Ali Kara tarafından yapılan teklifi “orada köprüyü yapan firmanın ismi var. Bunu da Vali kendisi istemişti”diye oy birliği ile ret etti. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir