logo

reklam

KILIÇDAROĞLU’NUN YERİNDE OLSAM…

12 yıl içinde yapılan hangi seçimi ölçü olarak alırsanız alın, Giresun’da CHP’nin oylarının 50-60 bin bandında gezdiğini ve bu oy oranıyla da ancak 1 milletvekili çıkarabileceği görülüyor.
Yani riskli bir durum var ortada.
Örneğin…

En son genel seçimde 154.338 oy alan AKP, az kalsın 4-0 da yapıyordu.

Üstelik bu partinin oyları sürekli artışta, firesi yok. Her seçimde 150 bini buluyorlar.

AKP'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde Giresun’da 159.171 oy aldığını da düşünürsek, 7 Haziran'daki seçim yarışına 2, 5 milletvekili garantisiyle başlıyor.

Olağanüstü bir durum olsa dahi…

Mümkün değil, olmaz ya mesela; CHP’nin değişerek sol, devrimci sosyal- demokrat Atatürkçü, Cumhuriyetçi bir parti olması ve bu özelliği ile seçmenler tarafından ülkeyi yönetebileceğine kanaat getirilmesi, AKP'nin 17-25 Aralık’ın suçlusu olarak görülerek oy kaybetmesi halinde bile, Türkiye’yi bilemem ama Giresun’da sonuç değişmeyecek gibi görülüyor.

 

Bu sonuçları herkes ama en çok da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun değerlendirmesi gerekiyor.

Giresun Türkiye kadar önemlidir. Önemsemelidir.

Çünkü bütün Karadeniz’de, Eskişehir’e kadar olan coğrafyada tek CHP’li belediyenin olduğu bu kente, özel bir ilgi gösterilmesi gerekiyor.

 

Aslında yapılacak olan da bellidir.

Ben Kılıçdaroğlu’nun yerinde olsam; Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu 1.sıradan aday gösteririm.
Bu hem çoklarının gönlünden geçendir, hem de gerçekçi olandır.
Her ne kadar Sayın Aksu, ‘5 yıl boyunca görevini sürdüreceğini’ her fırsatta vurgulasa bile, ancak böyle bir direktifle aday olabilme olasılığını da düşünmemesi ve bu duruma uygun bir zemin oluşturarak politika yapmaması mümkün değildir.  

Hem Aksu, 5 yıldan geriye kalan süresini belediyecilik deneyimlerini, görgü ve bilgisini milletvekili gücü ve kudretiyle birleştirerek ülkemize, ilimize pekala hizmet ederek de doldurabilir.

Öyleyse…

Aksu,  AKP’nin iktidar gücünden kaynaklanan her türlü imkan ve kabiliyetini, stratejilerini, bertaraf ederek, yaptıklarını takdir eden Giresunlular tarafından iki dönemdir ezici bir oyla seçim kazanan bir başkandır, öncelikle bu görev kendisinin hakkıdır.

Dolayısıyla kendisine adaylık teklifi mutlaka Sayın Kılıçdaroğlu tarafından götürülmelidir.

O olmasa da genel merkezin Aksu ile milletvekili ile örgütle istişare ederek eğer 1.sıraya kontenjan kullanarak koymayı düşündüğü çok güçlü bir adayı da yoksa, B planı kesinlikle; bütün üyelerin katılımıyla, yargı gözetiminde önseçim yaparak aday liste sıralamasını partiye belirletmek şeklinde olmalıdır.   

Bildiğim kadarıyla galiba genel merkezin eğilimi de bu yöndedir.

 

Aday olacak belediye başkanlarının istifası etmesi için öngörülen süre yarın saat 17.00’de doluyor.

Yarın ya Aksu aday olmak için istifa edecek veya 2019’da aday olmak üzere görevine devam edecektir

Belki de meclis içinden birisi veya birileri istifa edecek, Aksu’nun yerine aday olacaktır.


Asıl soru şu…

Eğer Aksu aday olursa kendinden sonra tufan olur da AKP’li bir başkan koltuğa oturur mu?.. Mümkün…MHP’ye başkan yardımcılığı, CHP’den oy transferleri de oldu mu, oldu da bitti maşallah; koltuk gidebilir.
Galiba CHP ve Kerim Aksu’nun en çok da düşündüğü bu.

 

Siyasette olasılıklar üzerine değerlendirme yapmak yanıltıcıdır ama başka çare de yok.

Yarını bekleyip ne olduğunu ve ne olacağını  hep birlikte göreceğiz…

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GİRESUN’A KİMLER İHANET EDİYOR?!

  05 Aralık 2017 Giresun, Köşe yazıları

  “Giresun’un tam ortasında yükselen ucube binanın yapımına kim ya da kimler izin verdiyse Giresun’a ihanet etmişlerdir.”  “Yüksek binalar gelişmişliğin değil bencilliğin ve gericiliğin sembolüdür”  Tevfik KARA MAYIS 2017’de memlekete gittiğimde bir de Giresunspor’un bir maçını izleyeyim dedim ve stadyuma girdim. Basın tribününde yerimi aldım. Aldım almasına da karşımda kibrit kutusu gibi yükselen  u...
 • RIZA OLAYI…

  19 Kasım 2017 Köşe yazıları

  Aralarında organize kirli ilişkiler olduğu yönünde ciddi iddialar olan bu kişileri 'ucu nereye giderse gitsin' eğer biz yargılasaydık, muteber kişi kabul edip aklamasaydık her şey farklı olurdu... Örneğin ABD'nin bu kişiler üzerinden elde ettiği istihbari bilgileri tehdite dönüştürmesine, ülkemize dönük emperyalist projelerini uygulatmak için uyguladığı baskılara ve onursuzlaştırmaya boyun eğmezdik.  Koskoca Türkiye Cumhuriyeti, köklü bir dışiş...
 • SUÇSUZLUK VE CEZASI

  14 Ekim 2017 Köşe yazıları

  İçeriğine girmeyeceğim. Özeti şu… Nurettin Canikli’nin Fetullah Gülen’e ABD’de oturum izini alması için açılan davanın duruşmasında bir gurup milletvekili ile birlikte kefil olması, FETÖ’den aranan bir şahısa ait AKP il binasına 15 Temmuz sonrası Canikli’nin ve Cumhurbaşkanının pankartının asılmasına ilişkin yaptığım iki haber nedeniyle hakkımda açılan dava sonuçlandı.   Herkes yapmıştı, ulusal, yerel medya... Ama dava bana açıldı.  ...
 • SAHİLE GEL SAHİLE!..

  09 Ekim 2017 Köşe yazıları

  “Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı” (Mahatma Gandhi) ÖNCELİKLE  merhum Hasan Ali Tütüncü’nün vefatıyla boşan AK Parti Giresun İl Başkanlığına seçilen Av. Aytekin Şenlikoğlu’nu tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum. Ancak ş&oum...