logo

reklam
09 Ağustos 2017

KILIÇDAROĞLU CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARINI UYARDI

Partisinin belediye başkanlarıyla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başkanların partiye yönelik önerilerini dinledi. Toplantıya, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ile Piraziz Belediye Başkanı Hüseyin Görgülüoğlu da katıldı.

Toplantının ilk bölümünde CHP yönetiminin hazırladığı Yerel Yönetimlerde Enerji Kullanımı başlıklı sunum yapıldı. Sunumla, CHP’li belediyelerin temiz ve yenilenebilir enerjiden faydalanmaları gerektiği vurgulandı.

Toplantının ikinci bölümünde ise bu kez belediye başkanları konuştu. 24 belediye başkanı, “Adalet Yürüyüşü” ile ilgili Kılıçdaroğlu’na yürüyüşün ardından yaptırdıkları anketlerde, CHP’nin mevcut oy oranına en az artı 3 gibi bir oranının eklendiğini de anlatarak, bu tür etkinliklerin devam etmesi gerektiğini bildirdi. Bunun üzerine de Kılıçdaroğlu, 26-30 Ağustos tarihlerinde, Çanakkale’de Adalet Kurultayı gerçekleştireceklerini anımsatarak, bu kurultayda da tüm belediye başkanlarının el ele olmasını istedi. Kılıçdaroğlu, bu kurultayda çıkacak sonuca göre partisinin yeni etkinlikler de gerçekleştirebileceği bilgisini verdi.

Belediye başkanlarının görüş ve önerilerini dinleyen Kılıçdaroğlu, başkanlardan halkın içinde olup, ev ziyaretleri yapmalarını istedi.

Belediyelerin "çözüm odaklı" çalışması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, yakın bir zamanda çok daha yoğun bir sürüce girileceğini belirterek, 2019'da yapılacak seçimlere işaret etti. Kılıçdaroğlu'nun belediye başkanlarına "Yarın seçim olacakmış gibi çalışın." dediği öğrenildi.

Kılıçdaroğlu,“Belediye makam araçlarıyla ya da koruma ordularıyla değil, halkla birlikte gezin” talimatı verdi. Kılıçdaroğlu, CHP’nin 2018’de olağan kurultayını gerçekleştireceğini de anımsatarak, belediye başkanlarından “kurultay sürecine müdahil olmama” uyarısını da yaptı.

Başkanlara kent yönetimine ilişkin uyarılarda da bulanan CHP Genel Başkanı şunları söyledi:"Ama şunu gururla her yerde söyleyebilirim ve söylüyorum da; eğer bir insan bir kentte yaşamak istiyorsa, huzur içinde yaşamak istiyorsa, rahatlıkla yaşamak istiyorsa tercih edeceği kent CHP’li Belediyelerin yönettiği kenttir.İstanbul’da nefes mi almak istiyorsunuz? Niçin bütün İstanbullular hafta sonu CHP’li belediyelerin olduğu yerlere giderler? Bunun için. Kimliği vardır, çünkü kimliği korunmuştur. Ranta değil, halka hizmet etmiştir, kentliye hizmet etmiştir. O açıdan biz şimdi bütün Türkiye’yi CHP’li Belediyelerin yönettiği bir Türkiye haline getirmek istiyoruz bütün Türkiye’yi. Halka hizmet nasıl verilirmiş, bir kent ranta nasıl teslim edilmezmiş, bir kentin sokaklarında, caddelerinde insanlar nasıl huzur içinde gezermiş, kimsenin kimliğiyle, kimsenin yaşam tarzıyla, kimsenin inancıyla nasıl uğraşılmazmış ve herkese nasıl saygı duyulurmuş görmek, bilmek ve duymak isteyenler Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin olduğu yerlere geleceklerdir ve göreceklerdir ve bunun tanığı olacaklardır".

CHP'li Eskişehir ve İzmir Belediyelerine yönelik saldırılara da değinen ve bu belediyelerle ilgili "Kenti ranta ve rantiyeye teslim etmedi belediyelerimiz" diyen Kılıçdaroğlu ."halk Belediye Başkanlarımıza sahip çıktı mafyaya değil. Hakka, adalete ve hukuka sahip çıktı. Düzgün insanın yanında durdu halkımız. Rantla içli dışlı olanların, rantiyeye kenti teslim edenlerin önünde böyle bir saldırı yoktur. Ama mafyayla mücadele edenlerin, rantiyeyle mücadele edenlerin önünde her zaman bu tür riskler vardır ve bu risklerin önünde de Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanları vardır.

Dolayısıyla biz tehlikenin ne olduğunu, nasıl geldiğini de çok iyi biliriz. Kentin ortasına acımasızca gökdelenler yapacaksınız acımasızca, sonra da kalkıp diyeceksiniz ki, “Ya bu gökdelenleri kim yapıyor?” Sanki ülkeyi uzaydan gelenler yönetiyormuş gibi, kendileri yönetmiyor. Mahkeme karar vermiş yıkacaksınız diye yıkamıyorlar. Sadece “Onla küstüm” diyor neden bu binayı yaptın diye. Diyorum ya adalet soylu bir kavramdır. Bu ülkede adaletin gerçekleşmesi lazım. Yediden yetmişe adalet isteyeceğiz adalet. Huzur istiyorsak bu ülkede adaletin olması lazım."diye konuştu. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?