Giresun

KERİM AKSU’NUN FKB’YE VERDİĞİ İMAR RUHSATINA USULSÜZLÜK İDDİASI

İYİ PARTİ İL BAŞKANI ABDULKADİR EROĞLU: "SEÇİMİ KAYBETTİKTEN SONRA İMZALANDI"

İYİ Parti Giresun il başkanı Abdulkadir Eroğlu, Kerim Aksu’nun belediye başkanlığı seçimini kaybettikten sonraki son icraatlarından birisi olan FİSKOBİRLİK’e genel müdürlük binası ve çevre yolu kıyısındaki arsası için verilen ruhsatın usulsüz olduğu iddiasını tekrarladı.

“AKP KAZANDIKTAN SONRA İMZALANDI. HARÇ ÖDENMEDİ.1,5 SENE GEÇTİ İNŞAAT BAŞLAMADI” 
Fiskobirlik’in şehir içindeki 4.5 dönüm arsasına genel müdürlük binasını da katarak; 30 ofisli iş merkezi, 60 dükkanlı alışveriş merkezi ve 36 apartman dairesi için 3 Nisan 2019’da imar ruhsatı aldığını hatırlatan Başkan Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “ Ruhsatlar tamamen kanunsuz olarak 31 Mart‘ta CHP’nin belediyeyi kaybettiği ancak dört Nisan’da AKP’nin aldığı, arada yani üç Nisan’da fen müdürü tarafından imzalanmıştır. Yani tamamen usulsüzdür. Ruhsatların denetim firması yoktur, ruhsatta plan proje yoktur, elektrik, demir projesi yoktur, belediye ruhsat harcı ödenmemiştir. Bütün bunlara rağmen ruhsat verilmiştir.
Verilen ruhsatların 1,5 sene içinde inşaata başlanması kanun emridir. Aradan iki seneye yakın süre geçtiği halde bir inşaata başlanmamıştır acaba ruhsat iptal edilmiş midir? Yoksa herhangi bir şahsa mı inşaat izni devredilmiştir?”. 
Fiskobirlik’in mobbing işten çıkarma gibi özel konular gündeme geldiğini söyleyen Eroğlu, “Halbuki Fiskobirlik de tartışılması gereken esas konu senede kaç bin ton fındık işlediği olmalı ne kadar ihracat yaptığı olmalı, yine fiskobirlik de tartışılması gereken kaç tane arsa sattığı, daha arsa satacak mı ve merkez asfaltın kenarında şehrin içindeki arsaların tapularının ne olduğu inşaatının ihale edilip edilmediği gibi konular olmalı “ifadesini kullandı.

“BAYRAKTAR’A GENEL KURULDA YETKİ VERİLMEMELİ” 
“TMO 3 DOLAR 10 Centten aldığı fındığı 3 Dolar 10 senten ihracatçılara satmalı, aradaki farkı da Üretici köylüye ödemeli” diye çağrı yapan İYİ Parti İl Başkanı Abdulkadir Eroğlu, açıklamasının devamında şu cümleleri kullandı: ”Fiskobirlik benim gördüğüm yetersiz ve iyi yönetilememektedir. Çünkü Fiskobirlik 800.000 tonluk dünya fındık piyasasının en büyük üreticisi Türkiye kuruluşu olarak senede 2000 ton fındık işlemektedir. Şu anda Fiskobirlik arsa satarak ayakta durmaktadır. Eğer arsa satarak ayakta duracaksa , Birliğin şimdiden batıp arsaları zayi etmeden kooperatiflere dağıtılmalıdır. Hiç olmasa herkes ana parasını alır”.
Eroğlu, “Fiskobirlik bu zamana kadar bankalardan ne kadar borç aldı” diye sordu ve açıklamasını “Kesinlikle genel kurulda bu yönetim kurulu başkanı Sayın Lütfi Bayraktar’a arsa satış yetkisi verilmemelidir. Eğer bir arsa satmak gerekiyorsa gelip genel kurula izah etsin genel kurul karar versin” diye bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir