GiresunUlusal

KEİPA GİRESUN TOPLANTISI BAŞLADI

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu’nun 53’üncü toplantısına bu yıl Giresun ev sahipliği yaptı.KEİPA GİRESUN TOPLANTISI BAŞLADI

Toplantıya 12 ülkeyi içerisinde barındıran birlikten Türkiye’nin yanı sıra, Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Rusya ve Yunanistan delegasyonları olmak üzere 9 ülkenin temsilcisi, AK Parti Giresun milletvekilleri Sabri Öztürk ve Kadir Aydın, MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, KEİPA Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu Başkanı Krassimir Velchev de katıldı.KEİPA GİRESUN TOPLANTISI BAŞLADI

Toplantının açılışında, KEİPA Türkiye Delegasyon Başkanı AK Parti Milletvekili Cemal Öztürk, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğlu, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç ve KEİPA Genel Sekreteri Asaf Hajıyev birer konuşma yaptılar.

KEİPA GİRESUN TOPLANTISI BAŞLADI“Ülkeler arasında çifte vergilendirmenin önlenmesi ve ticaretin geliştirilmesi için çalışacağız” diye konuşan Milletvekili Cemal Öztürk “Müteşebbisler, bir ülkede yaptıkları faaliyetten dolayı hem o ülkede, hem de kendi ülkelerinde ayrı ayrı vergilendirme yerine, anlaşmalar yapılırsa tek vergilendirmeye tabi olabiliyorlar. Faaliyette bulundukları ülkede vergi verirlerse, diğer ülkelerde ikinci defa vergilendirilmiyorlar. Ama bu ülkelerin anlaşmasına bağlı. Ayrıca KEİPA ülkelerinin bir kısmı arasında çifte vergilendirme var, ancak bir kısmında ise yok. Diliyoruz ki; tüm ülkeler arasında çifte vergi kaldırılsın ve ticaret gelişsin, ekonomi gelişsin, insanlarımızın refah düzeyi, ülkelerimizin refah düzeyi daha yükselsin.”
Öztürk, alınacak kararların ilgili ülkelerinin bakanlarının bir araya gelerek görüşeceğini ve ondan sonra uygulamanın gerçekleşebileceğini sözlerine ekledi.
KEİPA toplantısında TCDD Lojistik Daire Başkanı Mehmet Altınsoy tarafından Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hakkında bir sunum yapıldı.

Toplantıda KEİ ülkeleri arasında tavsiye niteliğinde Çifte Verginin Kaldırılması Amacıyla Tercihli Ticaret Anlaşması yapıldığı öğrenildi.

Katılımcılar, program kapsamında Giresun Kalesi, Zeytinlik Mahallesi, Giresun Müzesi ve Giresun Adası’nı, yarın da Kulakkaya Yaylası, Mavigöl ve Kuzalan Şelalesi’ni gezecek.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir